Znovu sa objavil vták ktorý vyhynul pred 100 000 rokmi.

Bratislava 24.8. 2020 – Aldabra bielo krký bol vyhlásený za vyhynutý v následku dvíhajúcich sa hladiny morí pred 100 000 rokmi. Tento nelietajúci druh vtáka bol nedávno zaznamenaný čo necháva vedcov zmätených ako znovu vznikol tento druh.

Podľa výskumu v Zoologickom žurnále Linnean Society tento znovuzrodený Aldabra vták je produkt iteračného vývoja. To znamená že staré gény o ktorých si mysleli že sú vymazané s línie nasledovníkov sa znovu objavia v inom čase. Napriek evolúcii potomkov tohto vtáka zostali gény ich predkov zaznamenané v DNA a keď prostredie je znovu vhodné na obnovu tohto druhu gény sa aktivujú a vznikne prapôvodný druh.

Neznamená to však že by sme mohli očakávať že sa znovu objavia dinosaury alebo mamuti. Tento vedecký fenomenón sa objavuje len pri druhoch ktoré sú takmer identické v porovnaní so svojí mi predkami.

Tento jav bol zaznamenaný pri druhoch ako sú koritnačky no nikdy nebol zaznamenaný pri vtákoch. Nevieme o žiadnom podobnom prípade kde by sme videli taký priamy iteračný vývoj tak ako v tomto prípade, povedal paleonbiológ David Martill vo svojom vyhlásení. Rok 2020 nás má evidentne stále čím prekvapiť.