ilustračná fotka
ilustračná fotka

AstraZeneca má ďalší otvorený problém, nič však nie je ešte potvrdené.

Nantes 27.3.2021 – Po úmrtiach a vedľajších účinkoch po zaočkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, množstvo krajín v Európe dočasne zastavilo očkovanie svojich občanov vakcínou od tohto výrobcu. Prichádzajú aj naďalej nelichotivé správy o komplikáciách po podaní tejto vakcíny. Momentálne otriasa Francúzskom smrť mladého študenta medicíny Anthonyho  R., ktorého telo našli bez známok života v jeho byte. Túto informáciu prinieslo viacero denníkov, rovnako Le Parisen.

Chlapec bol 8. marca zaočkovaný vakcínou Astra Zeneca. Telo našli 18. marca hasiči, ktorých požiadala o pomoc rodina študenta, kedže sa im nedarilo dlhšiu dobu s ním skontaktovať. Anthony sa mal údajne deň predtým, v telefonickom rozhovore so svojím bratom rozprávať o tom, že má silné bolesti brucha, kvôli ktorým plánoval na druhý deň navštíviť svojho lekára. Privolaní hasiči našli v byte, v ktorom žil študent sám, už len telo bez známok života. Smrť podla Le Parisien, nastala medzi 17. a 18. marcom. Polícia ktorú následne  zavolali po objave mŕtveho tela, našla v byte certifikát potvrzdujúci, že Anthony v rámci svojho štúdia dostal 8. marca prvú dávku vakcíny Astra Zeneca.

Rodina chlapca potvrdila, že bol v 100% zdravotnom stave a nemal žiadne ťažkosti, dbal na správnu životosprávu a bol aktívnym športovcom. Nikdy sa neliečil ani nebol sledovaný kvoli predispozícii na trombofíliu. Le Parisien odvolávajúc sa na blízky zdroj u okruhu vyšetrovania uvádza, že príčinou smrti bolo vnútorné krvácanie spôsobené  trombózou.

Le Parisien cituje právnika rodiny, Etienne Boittina: „Dnes máme dve istoty. Prvú, že Anthony dostal prvú dávku vakcíny v rámci svojho univerzitného štúdia, kedže prichádzal do kontaktu s pacientmi a druhú, že dostal trombózu. Momentálne nemáme žiadne dôkazy, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili súvislosť medzi vakcínou Astra Zeneca a smrťou.“

V súvislosti s úmrtím bolo začaté ako legislatívne tak aj medicínske vyšetrovanie. Súd v Nanes nariadil pitvu. „Za účelom vyjasnenia príčin a  a okolností smrti sa ukázalo nevyhnutné vykonať ďalšie analýzy“, uviedol štátny zástupca. Advokát rodiny predpokladá, že  výsledky budu k dispozícií v priebehu 3-4 týždňov.

Európska lieková agentúra (EMA)  po opätovnom preskúmaní vakcíny v súvislosti s pozastavením očkovania vo viacerých krajinách, označila vakcínu Astra Zeneca za bezpečnú. Francúzsko sa však rozhodlo nepoužívať túto vakcínu pre osoby mladšie než 55 rokov. EMA evokuje „možnú súvislosť  s dvomi veľmi vzácnymi formami krvných zrazenín spojenými s nedostatkom krvných doštičiek“, ktorú nemožno v tejto fázi vylúčiť a ktorá sa vyskytuje vačšinou u žien mladších než 55 rokov, uvádza denník.