ilustračná fotka
ilustračná fotka

Ako je nám niekoľko týždňov známe, vláda zrušili bankový odvod. Zmenia sa rovnako klientom úroky, znížia poplatky, alebo nám iba znova požičajú viac a my ,,klienti“ budeme ticho?

Bratislava 21.08.2020 – Vláda a minister financií Heger zrušili bankové odvody vo výške 150 mil. eur ročne ale dohoda  neobsahuje fakt, že banky znížia bankové poplatky aj občanom. Vláda bankám znížila poplatky a banky recipročne znížili len výšku hypotekárnych úrokov . Po novom má vzniknúť Rozvojový fond Slovenska. Sem poputuje viac ako miliarda eur vyzbieraná za osem rokov fungovania bankového odvodu. Ide o peniaze, ktoré mali putovať na záchranu samotných bánk v prípade, že by sa zopakoval krízový rok 2009. Lacné úvery by mali banky financovať z peňazí pôvodne určených na tohtoročný bankový odvod. „Dohodli sme, že tieto peniaze použijú na financovanie ekonomiky. Vďaka pákovému efektu môžu použiť až 1,5 miliardy eur,“ povedal Matovič. Transformovanie bankového odvodu nám umožní podporiť rast slovenskej ekonomiky poskytnutím väčšieho množstva úverov.

Finálna dohoda je férová pre vládu aj pre bankový sektor. Banky prevzali počas súčasnej krízy spojenej s pandémiou významnú časť zodpovednosti na seba vrátane možnosti odkladu splátok úveru, financovania štátneho dlhu alebo poskytovania úverov so zárukami pre firmy. Bankový odvod podľa neho destabilizoval prostredie finančného trhu a jeho náhrada predstavuje stabilizáciu a rozvoj podnikateľského prostredia, konštatoval  minister financií Eduard Heger.

Zrušenie bankového odvodu je druhou veľkou dohodou súčasnej vlády s domácimi finančnými domami. Prvou ,,veľkou“ dohodou bolo umožnenie odkladu splátok úverov o 9 deväť mesiacov. Jediným zádrhelom opatrenia je, že človek, ktorý oň požiada, sa ocitne v registri neplatičov a povedzme si otvorene, znova iba oddiali samotný problém. Okrem toho sa počas odkladu nezmrazia úroky. Preto sa vsúva otázka, koho vlastne v tomto prípade sa hájili záujmy?