ilustračná fotka
ilustračná fotka

Vakcína proti COVID-19 od AstraZeneca má účinnosť 70 %.

Londýn 23.11.2020 – Britský farmaceutický koncern AstraZeneca v pondelok uviedol, že vakcína, ktorú vyvíja spoločne s Oxfordskou univerzitou, má podľa predbežných výsledkov klinických testov priemernú účinnosť 70 %, pričom jej účinnosť môže v závislosti od spôsobu dávkovania dosiahnuť až 90 %.

Vakcína údajne zabránila vzniku ochorenia COVID-19 u väčšiny účastníkov testov, avšak jej účinnosť bola nižšia ako v prípade vakcín vyvíjaných spoločnosťami Moderna alebo Pfizer.

Prvý režim testovaný na 2700 ľuďoch ukázal 90-percentnú účinnosť a druhý testovaný na 9000 ľuďoch 62-percentnú účinnosť. Lepšie výsledky dosiahla vakcína, keď bola dobrovoľníkom naočkovaná najprv polovica dávky a po mesiaci celá dávka.

Z daných ukazovateľov pre triezveho človeka vychádza iba jedno, žiadna z doterajších vakcín, ktoré prichádzajú na trh, nedokážu garantovať 100% spoľahlivosť, resp. priblíženie sa výraznejšie k 100%. Zároveň ešte vôbec netušíme, čo podobné očkovacie sérum môže spôsobiť ľuďom v budúcnosti s ich zdravotným stavom.

Dá sa preto povedať, že síce vedci sa snažia prísť na trh s očkovacou látkou čo najrýchlejšie, ale rovnako dokážu títo vedci a ich zamestnávatelia garantovať, že užívateľ nebude mať zásadné vedľajšie účinky počas ďalších rokov svojho života?