ilustračná fotka
ilustračná fotka

Gamalejov vedecko-výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie v Moskve začal s testovaním vakcíny Sputnik V vo forme nosových kvapiek.

Moskva 23.3.2021 – Riaditeľ Gamalejovho inštitútu Alexandr Gincburg v pondelok na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom uviedol, že očkovanie proti covidu pomocou nosných kvapiek by bolo „veľmi jemnou a pohodlnou formou očkovania pre deti, najmä tie mladšie, ktoré majú prirodzený strach pred injekčnou striekačkou“ a horšie znášajú prípadné vedľajšie účinky očkovania. Testovanie by sa malo ukončiť ešte tento rok. Výskumy naznačujú, že táto forma podania vakcíny neprináša žiadne vedľajšie účinky, informovala v pondelok agentúra Interfax. Ruský vedec poznamenal, že koronavírusom SARS-CoV-2 sa môžu nakaziť aj deti. Upozornil, že nateraz sa nevie, aké dlhodobé následky po infikovaní deti pocítia.

Gincburg informoval, že prvé experimenty naznačujú, že vakcína vo forme kvapiek do nosa je „úplne zbavená akýchkoľvek vedľajších účinkov“.

Na margo toho, v akom veku by deti mohli byť očkované proti chorobe COVID-19, Gincburg uviedol, že spočiatku by šlo o tínedžerov vo veku 12-17 rokov, neskôr o deti staršie ako osem rokov a v budúcnosti „bude možné očkovať aj deti vo veku troch-štyroch rokov„, prípadne aj mladšie, pre ktoré by mohla byť určená práve vakcína vo forme nosových kvapiek.

Gincburg spresnil, že takáto vakcína bola už v Rusku vyvinutá aj patentovaná a začínajú sa jej klinické skúšky.