ilustračná fotka
ilustračná fotka

Prvou zaočkovanou s menovanou vakcínou je Margaret Keenanová, 90-ročná britská seniorka!

Londýn 8.12.2020 – Očkovanie vzbudzuje celosvetovo množstvo otázok a nejasností. Dá sa povedať, že predbehnutý vývoj vakcíny o niekoľko rokov môže vo finále mať množstvo komplikácií a nepredvídaných okolností. Iba čas môže ukázať aké účinné sú vakcíny a čo spôsobia ich užívateľom. V Británii však toto riziko nateraz považujú zrejme za minimálne.

Agentúra reuters priniesla informáciu o britskej občianke Margaret Keenanovej, (90r.) ktorá, sa stala v utorok prvou osobou na svete, ktorá dostala vakcínu proti koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech.

Keenanová bola zaočkovaná v miestnej nemocnici v meste Coventry v strednom Anglicku v utorok ráno o 7:31 SEČ, týždeň pred jej 91. narodeninami.

„Cítim sa veľmi privilegovane, že som sa stala prvou osobou, ktorú zaočkovali proti COVID-19,“ povedala dôchodkyňa. „Je to ten najlepší predčasný darček, aký som si mohla želať. Znamená to totiž, že sa konečne môžem tešiť, že na Nový rok strávim čas s rodinou a priateľmi, keďže som bola väčšinu roka sama,“ uviedla.

Britský Úrad pre reguláciu liekov v stredu 2. decembra oznámil, že vakcína od spoločností BioNTech a Pfizer je bezpečná na všeobecné použitie.

Spojené kráľovstvo si objednalo 40 miliónov dávok tejto vakcíny a prvých 800 000 je od utorka k dispozícii pre prvú fázu očkovania. Vakcínu distribuovali podľa agentúry DPA do 50 nemocníc, a to vzhľadom na jej logisticky náročné uskladnenie, keďže si vyžaduje teplotu mínus 70 stupňov Celzia.

Británia je prvou západnou krajinou, ktorá v rámci boja proti pandémii začala s rozsiahlym očkovaním svojej populácie.