ilustračná fotka zdroj: facebook Veronika R.
ilustračná fotka zdroj: facebook Veronika R.

Reakcie politikov na rozsudok v prípade vraždy Kuciaka na seba nenechali dlho čakať.

Pezinok 3.9. 2020 – Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) dnes oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej obžalovaných Mariana K. a Alenu Zs. Obžalovaného Tomáša Sz. súd uznal vinným a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Rozsudok nie je právoplatný.

K celému konaniu súdu sa okamžite začali hromadiť ,,odborné statusy“, ktoré pripomínajú predvolebné tancovačky na hrobe mŕtvych…

Prezidentka: „Verdikt súdu ma šokoval a potrebujem porozumieť jeho odôvodneniu. Rešpektujem ho, ale očakávam, že hľadanie spravodlivosti sa nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde. Myslím na rodičov Jána a Martiny a prajem im veľa síl v tejto ťažkej chvíli. Oni aj my všetci si zaslúžime vidieť vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí si vraždu ich detí objednali a sprostredkovali,“ uviedla hlava štátu v reakcii pre TASR.

B. Kollár: Vzhľadom na stav nášho súdnictva nám nezostáva nič iné, len dúfať, že sudcovia rozhodli na základe dôkazov a faktov a nie na základe niečoho iného. 

Reakcia I. Matoviča: Vyzerá, že nateraz sa evidentní strojcovia vraždy chcú spravodlivosti vyšmyknúť z pazúrov … verme, že spravodlivosť si ich oboch počká

V. Remišová: „Rozhodnutím súdu v kauze Mariana K. a jeho spoločníkov v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Slovensku otvára ďalšia etapa boja za spravodlivosť,“ skonštatovala Remišová. Rozsudok vníma aj ako začiatok ďalšej etapy „ťažkého boja proti moci tých, ktorí sa stále spoliehajú na systém skorumpovaných sudcov, politikov a štátnych úradníkov“.

Pellegrini: Ak je prokuratúra presvedčená, že podala dostatočné dôkazy o dvojici obžalovaných, ktorých dnes súd oslobodil, slovenský právny poriadok im dáva možnosti, ako môžu svoj právny názor obhájiť,“ dodal Pellegrini v reakcii na vyhlásenie rozsudku.

Podľa Pellegriniho je potrebné rešpektovať rozhodnutia súdov ako nezávislej zložky štátnej moci. Je prirodzené, že na tieto rozhodnutia majú ľudia rôzne názory a že vzbudzujú rôzne emócie, ale tie nemôžu nahrádzať neodňateľnú zodpovednosť súdov za ich rozhodnutia, uviedol.

Rodičia zavraždených sú presvedčení o vine Mariana K. a Aleny Zs. V rozhovore priamo pred súdom pre TV Markíza poukázali, že spravodlivosť znova prehrala a naznačila, že za vraždou stoja nie len Kočner, ale aj iní. Na otázku redaktorky kto, odpovedala ,,p. Haščák.“ Svoje obavy nechcela povedať otvorene aj z dôvodu, že nechce prípadné súdne dohry.

Video si môžete pozrieť tu. Zdroj : facebook TV Markíza