ilustračná fotka / zdroj: facebook
ilustračná fotka / zdroj: facebook

Viaceré mestá hlásia rozsiahle rady čakajúcich na testovanie a mnohé odberové miesta ešte nie sú spustené.

Bratislava 31.10.2020 – Ministerstvo obrany Slovenskej republiky informuje, že k 8:00 bolo funkčných až 91% odberných miest, ďalšie sa postupne kompletizujú. Či je to v skutočnosti naozaj tak, nikto nevie momentálne potvrdiť. V Bratislave sa testovanie uskutočňuje na väčšine odberových miest, viaceré odberové miesta však stále otvorené nie sú, príčinou je údajne nedostupnosť evidenčných hárkov, certifikátov alebo kvôli jazykovej bariére na odberných miestach, kde majú testovať zdravotníci z Rakúska. Tento problém sa deje v Ružinove, Starom Meste, Rači, Petržalke na dostihovej dráhe a v Podunajských Biskupiciach. Na týchto miestach sa údajne testovanie spusti okamžite ako to bude možné. Primátor mesta Stará Ľubovňa Ľuboš Tomko na sociálnej sieti uviedol, že v meste otvorili všetkých 13 odberných miest, pričom na každom mieste je dostatok zdravotníkov. „Záujem o testovanie je veľký. Prosíme, aby ste rešpektovali odporúčaný čas testovania podľa harmonogramu,“ zdôraznil primátor.

Záujem o testovanie v košickej mestskej časti Staré Mesto je veľký. Pre TASR to za túto MČ uviedla Renáta Némethová s tým, že k 14 avizovaným odberným miestam pribudli ďalšie dve v bývalých kasárňach na Bačíkovej ulici.
„Všade sú dosť veľké rady. Napríklad pred štátnym divadlom, historickou radnicou či sobášnou sieňou pri staromestskej radnici,“ povedala s tým, že v súčasnosti záujemcom o celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 odporúča odberné miesta v areáli Mestskej krytej plavárne alebo v priestoroch Štátnej filharmónie Košice – Dome umenia. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Fabiana je čakacia doba na drive-in na letisku približne osem hodín, organizačný tím vracia autá späť. „Vojaci otáčajú autá, aby sa už nezaraďovali. Kolóna bola už od siedmej rána od Pereša na letisko,“ dodal.

Starosta Ružinova Martin Chren žiada ľudí, aby počkali na neskoršiu hodinu a momentálne neprichádzali na žiadne odberné miesto tejto mestskej časti: „Asi polovica miest neotvorila včas z rôznych dôvodov, ale hlavne, chýbali nám hárky. Všetky drive-in sú upchaté, nemá zmysel tam prísť, všade sú rady. “Petržalka žiada o pomoc, má nedostatok zdravotníkov, niektoré odberné miesta nebolo možné otvoriť včas, komplikáciou boli aj technické problémy. „Veríme, že tieto náročné dni všetci najmä v zdraví zvládneme. Prosíme vás o trpezlivosť, vieme, že momentálne je nápor na odberné miesta veľmi veľký.“

zdroj: facebook