ilustračná fotka / zdroj: facebook
ilustračná fotka / zdroj: facebook

R. Fico sa vyjadril, že rešpektuje toto rozhodnutie.

Bratislava 14.10.2020 – Vyhlásenie núdzového stavu napadla na ÚS skupina opozičných poslancov, ako aj Generálna prokurátora SR. Uznesenie vlády o vyhlásení núdzového stavu od 1. októbra je v súlade s Ústavou SR a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd (ÚS) SR.Ústavný súd po posúdení veci akceptoval dôvod vyhlásenia núdzového stavu a potvrdil, že je vyhlásený pre celé územie Slovenskej republiky. Ústavný súd konštatoval, že vláda nevyhlásila núdzový stav bez toho, aby mala základný racionálny oporný bod pre naplnenie podmienok podľa článku 5 odsek 1 ústavného zákona o bezpečnosti štátu, a nevyhlásila ho na základe iných dôvodov, než dovoľuje toto ustanovenie,“ uviedol pre novinárov predseda ÚS Ivan Fiačan. 

Ústavný súd SR na dnešnom neverejnom zasadnutí pléna rozhodol, že napadnuté uznesenie vlády o vyhlásení núdzového stavu a nariadenie vlády sú v súlade s referenčnými článkami ústavy a ústavného zákona o bezpečnosti štátu,“ konštatoval Fiačan.

Núdzový stav platí na Slovensku od 1. októbra, zatiaľ na 45 dní.

Smer-SD zdôraznil, že rozhodnutie ÚS rešpektuje v plnej miere. Počkáme si na odôvodnenie tohto rozhodnutia, najmä v súvislosti s drakonickými trestami, ktoré hrozia páchateľom trestných činov počas krízovej situácie,“ doplnil hovorca.

Nasledujúce dni zrejme rozhodnú či touto vládou zavedenie núdzového stavu bola skutočne dobrá voľba a ako to zasiahne do životov ľudí po právnej a rovnako ústavnej stránke!