Nove mexiko mrtve vtaky

Mŕtve vtáky v Novom Mexiku

USA 17.9.2020 – Vedci zisťujú prečo toľko vtákov umiera a žiadajú verejnosť o pomoc. Vedci v Novom Mexiku zisťujú čo môže byť príčinou nekontrolovateľného umierania vtáctva v množstvách až stotisícov. Martha Desmond profesorka z univerzity v Novom Mexiku oddelenie prírodovedy označila toto vymieranie za bezprecedentné a v extrémnych číslach. Obyvatelia objavujú množstvo uhynutých vtákov na rôznych lokalitách od lesných ciest po parky a jazerá.

Na jednom z videí ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach je vidieť ako je zem posiata mŕtvym vtáctvom pričom to natočil turista v parku Velarde. Profesorka povedala že je ťažké určiť príčinu ako aj presné množstvo ale zaznamenali hlásenia z celého štátu čo môže predstavovať množstvá v stotisícoch kusov. Viaceré štátne organizácie vyšetrujú tieto udalosti no zatiaľ neboli podané žiadne oficiálne vysvetlenia.

Podobné úmrtia sú často príčinou chorôb alebo prírodných úkazov ako je sucho alebo úder bleskom vo veľmi suchom období ale nie na tak veľkom území. Je potrebné zistiť čo môže byť príčinou a čím skôr zabezpečiť aby bola odstránená, dodala.