ilustračná fotka/zdroj: facebook Polícia SR
ilustračná fotka/zdroj: facebook Polícia SR

Streľba sa ozývala nielen z blízkosti tamojšej synagógy na námestí Schwedenplatz, ale aj z miestneho podniku.

Viedeň 02.11.2020 – Neďaleko synagógy v centre rakúskej metropoly Viedeň došlo k streľbe. Pri útoku zomrel civilista a jeden z útočníkov, ktorého polícia zastrelila. Uviedol to hovorca rakúskeho ministerstva vnútra. Podľa neho si incident vyžiadal ďalších zranených na celkovo šiestich miestach v meste. Hospitalizovaných bolo doteraz 15 ľudí, uviedla agentúra APA s odvolaním sa na zdravotníkov. Polícia po útoku zasahovala vo viacerých častiach Viedne.

zdroj: facebook RT Deutsch

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer v rozhovore pre stanicu ORF potvrdil, že streľba vo Viedni je zrejme teroristickým útokom, do ktorého je zapojených viacero páchateľov. Polícia zadržala jedného z páchateľov streľby, ku ktorej došlo v centre Viedne neďaleko synagógy na ulici Seitenstettengasse. Potvrdila to hovorkyňa rakúskeho ministerstva vnútra, píše agentúra APA. To, či bola cieľom útoku židovská synagóga, sa zatiaľ nedá potvrdiť, uviedla hovorkyňa. Synagóga bola v čase streľby uzavretá. Polícia na Twitteri zhrnula, že k útokom došlo na dovedna šiestich miestach vo Viedni, podieľalo sa na nich viacero páchateľov s automatickými zbraňami.

Svedkovia streľby pre portál OE24 uviedli, že padlo „najmenej 50 výstrelov“. Útočník údajne strieľal z automatickej zbrane podobnej kalašnikovu. Videozábery zverejnené televíziou portálu OE24 zachytávajú najmenej jedného zraneného, ktorý krvácajúci ležal na zemi pred miestnym podnikom na námestí Schwedenplatz – pravdepodobne išlo o policajta.

UPOZORNENIE: v predmetných videách sa odohráva násilie, neodporúčame sledovať osobám s citlivejšou povahou!

zdroj: Twitter

Podľa denníka Kurier sa objavili správy, podľa ktorých malo prísť o život až sedem ľudí vrátane policajta a štyri ďalšie osoby sú ťažko zranené. Podľa nepotvrdených správ malo v siedmom viedenskom obvode dôjsť k rukojemníckej dráme a ďalšie výstrely padli aj v štvrti Leopoldstadt.

zdroj: Twitter

Útočníci boli nekompromisní a z daného videa badať, že im zrejme nešlo o konkrétne osoby, ale konali deštrukčne.

zdroj: Twitter