ilustračná fotka
ilustračná fotka

WHO dodala, že spôsob, akým prebehnú očkovacie kampane proti pandémii koronavírusu, bude závisieť od jednotlivých krajín.

Ženeva 8.12.2020 – Ako uvádza AFP, svetová zdravotnícka organizácia v pondelok uviedla, že šírenie osvety o výhodách vakcinácie proti ochoreniu COVID-19 by bolo omnoho vhodnejšie než zavádzanie povinného očkovania.

Celosvetovo sa koronavírusom nakazilo viac ako 67 000 000 ľudí. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo viac ako 1 547 039 osôb, pričom viac ako 46 000 000 sa z ochorenia vyliečilo.

WHO zároveň dodala, že spôsob, akým prebehnú očkovacie kampane proti pandémii koronavírusu, bude závisieť od jednotlivých krajín. Organizácia však zdôraznila, že povinné očkovanie je podľa nej nesprávnou cestou k imunizácii obyvateľstva proti tomuto ochoreniu.

„Nemyslím si, že by sme sa mali vydať cestou povinného očkovania, najmä pokiaľ ide o túto vakcínu,“ uviedla šéfka imunizačného úradu WHO Kate O’Brienová.

Ďalej uviedla, že môžu existovať profesie, pri ktorých je očkovanie potrebné a vysoko odporúčané vzhľadom na zaistenie bezpečnosti personálu a pacientov, ako napríklad v prípade respiračných terapeutov a personálu na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Odborníci WHO však priznali, že presvedčiť verejnosť o očkovaní nebude ľahká úloha.

Riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan uviedol, že ľudia si musia položiť otázku, čo sú ochotní spraviť pre ochranu samých seba a tých naokolo.

„Správa o vakcíne je dobrá. Je to potenciálne víťazstvo ľudského úsilia nad mikrobiálnym nepriateľom,“ zdôraznil. „Musíme ľudí presvedčiť a prehovoriť,“ dodal s tým, že povinnému očkovaniu obyvateľstva by sa najradšej vyhol a ľudia by sa podľa neho o očkovaní mali rozhodnúť sami.