na snímke hrad Wewelsburg
na snímke hrad Wewelsburg

Impozantný hrad trojuholníkového pôdorysu s troma masívnymi vežami získal Himmler pre svoje jednotky od miestnej obce za symbolické nájomné vo výške jednej marky ročne.

Büren 16.8.2020 –  Himmler mal s týmto hradom veľké plány. K hradu plánoval pristavať ďalších 18 veží a budov, ktoré by v podstate zmazali pôvodnú priľahlú obec. Počítalo sa i s napojením na diaľnicu a letisko. Himmler veril, že Wewelsburg stojí presne v mieste, kde sa pretínajú zemské energetické línie, a ide teda o určitý duchovní stredobod Európy, až celej zemegule. Opojený okultizmom a fascinovaný legendami o anglickom kráľovi Artušovi, rozhodol sa z Wewelsburgu vytvoriť rovnako pamätné miesto, akým bol legendárny  hrad Kamelot.

Wewelsburg, Nrw, Vestfálsko, Zámok, HistorickyWewelsburg, Nrw, Vestfálsko, Zámok, Historicky

Povráva sa , že Himmler dokonca vyslal svojich výskumníkov  hľadať povestný  svätý grál. Kde inde by taká relikvia mala byť dôstojne uložená, ako v sídle „posvätného rádu esesmanov“?

V hradnej krypte mal tlieť večný oheň na počesť dvanástich najvernejších rytierov SS, ktorí tu  budú pochovaní. Popol samotného Himmlera mal potom spočinúť v trinástej, mramorovej hrobke.

Himmler sa nepovažoval len za veľmajstra Rádu. Cítil v sebe zakladateľa saskej dynastie kráľov a cisárov Svätej ríše rímskej. Toto presvedčenie sa v jeho mozgu zabývalo  natoľko, že  svojimi podriadenými sa nechával oslovovať titulom kráľ.

Až po tento bod by celá história pripomínala úsmevnú hru prerasteného  dieťaťa, pokiaľ by ju nesprevádzala snaha zničiť všetko, čo nebolo germánskeho pôvodu, vrátane ľudí. Bolo to práve na Wewelsburgu, kde Himmler spolu s najvyššími dôstojníkmi naplánoval zapojenie smrtiacich jednotiek SS do invázie na Východ.

„Je to otázka existencie. Bude to rasový a neľútostný boj, v ktorom 20 až 30 miliónov Slovanov zomrie buď vo vojenských  akciách,  alebo v dôsledku potravinovej krízy,“ prehlásil vtedy Himmler, ktorý rovnako sa nelichotivo zapísal ako hlavný organizátor systematického vyvražďovania Židov v koncentračných táboroch. Výstavbu plynových komôr vraj navrhol potom, čo sa zrútil pri pohľade na hromadnú popravu východných Židov na ruskom fronte. Nezniesol  pohľad na krv. Smrť plynom bola podľa neho oveľa viac humánnejšia.

Aj takto svet pozná Himmlera a toto miesto  a či jeho história je pravdivá, poznajú už iba múry tohto hradu.