premiér Igor Matovič na svadbe svojho straníckeho kolegu - zdroj: facebook U HRICKA Restaurant
premiér Igor Matovič na svadbe svojho straníckeho kolegu - zdroj: facebook U HRICKA Restaurant

Počty osôb počas svadieb sa zvýšili na 100, plesy sú neisté a stužkové sa zrejme posunú až na jar.

Bratislava 16.9.2020 – Premiér Matovič po stredajšom rokovaní vlády informoval verejnosť o upravených opatreniach. Matovič chce, aby základnú zodpovednosť za svadobné hostiny mali majitelia reštaurácií. Momentálne však nevie, či to bude právne možné a vykonateľné. Majiteľ reštaurácie by podľa Matovičovho návrhu musel Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva nahlásiť 48 hodín pred konaním svadby, že sa u neho bude konať hostina. Následne by mal regionálny hygienik zverejniť manuál a podmienky bezpečnej svadobnej hostiny. Ak budú na svadobnej hostine porušované opatrenia, majiteľovi bude uložená pokuta. Premiér jedným dychom upozornil, že ak majiteľ nebude schopný zabezpečiť hygienické opatrenia, tak svadbu nemá vo svojich priestoroch organizovať. Predpokladá, že nariadenie k svadbám by malo byť zverejnené v priebehu jedného týždňa.

Na svadbách bude môcť byť zhromaždených najviac 100 ľudí. Zavedú sa aj oveľa prísnejšie kontroly. Pri jedení, pití a svadobných fotografiách nebudú vyžadované rúška, v iných situáciách budú potrebné. Na svadby budú chodiť kontroly z hygieny či polícia, ktorá bude kontrolovať dodržiavanie opatrení a za porušovanie sa budú udeľovať majiteľom zariadení pokuty.

Povedzme si otvorene. Aktivita kedy vo sviatočný deň manželov, ktorým je aj svadobná hostina, majú chodiť a kontrolovať hostí polícia a hygiena je prinajmenšom zvláštne. Tak ako pre samotných policajtov a rovnako svadobných hostí to bude určite zážitok na celý život!

Premiér vyjadril rovnako svoje obavy, že plesy sa možno tento rok konať nebudú a stužkové sa zrejme presunú z jesene na jar.