na fotke Richard Sulík/ zdroj: facebook
na fotke Richard Sulík/ zdroj: facebook

Sulík tak reaguje na nákup vakcíny Sputnik V, ktorú presadil Igor Matovič.

Bratislava 7.4.2021 – Nová vláda pod vedením Eduarda Hegera zasedala iba jeden krát a Richard Sulík sa nezabudol vyjadriť k nákupu vakcíny Sputnik V a k momentálnym ťažkostiam s touto vakcínou. Podpredsedu vlády SR a ministra hospodárstva priznal, že ak by sa nákup vakcíny „nešil horúcou ihlou“, nemuseli by sa riešiť takéto problémy.

Z rovnakého dôvod však nechce urýchlene hodnotiť možné vyústenie situácie. „Nie sme zasa pod časovým stresom, počkáme si na rozhodnutie zodpovedných orgánov, má sa k tomu vyjadrovať aj Európska agentúra pre lieky (EMA),“ upozornil. „Zatiaľ však vlastne nevieme, čo je v tých ampulkách, ktoré máme,“ podotkol, narážajúc aj na aktuálne stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). V utorok (6. 4.) inštitúcia oznámila, že bez dostatočných dôkazov nemôže prijať odborné stanovisko k pomeru prínosov a rizík vakcíny Sputnik V.

So stanoviskom ŠÚKL a jeho odporúčaniami očkovať obyvateľov Slovenska zatiaľ len registrovanými vakcínami sa stotožňuje aj poslankyňa za SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková. „Na základe nemožnosti získať od výrobcu vakcíny Sputnik V dostatočné údaje, neostáva nič iné, len opätovne žiadať predložiť spoľahlivé a overiteľné dôkazy, že vakcína je bezpečná a účinná,“ dodala.

Liberáli rešpektujú, že rozhodnutie o tom, či sa Sputnikom bude očkovať, musí prijať nový minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Zdá sa, že nový minister si problém zvaný ,,Sputnik V“ užije do sýtosti a liberáli mu to nijak zásadne neuľahčia!