Situácia v Čiernej hore sa vyhrocuje

Čierna Hora 1.9.2020 – V posledných mesiacoch už aj tak vyhrotená situácia v Čiernej Hore sa ešte zhoršila po víkendových voľbách čo malo za následok strety medzi prívržencami novozvolených parlamentných strán Za Budúcnosť Čiernej Hory 27 kresiel, Mier je náš národ 10 kresiel a strany Čierne na bielom 4 kreslá a prívržencami strany DPS ktorá bola pri moci viac ako 30 rokov.

Táto malá prímorská krajina susedí s Chorvátskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom a Albánskom. Jej 620 000 obyvateľov zastupuje v demokraticky volenom parlamente 81 poslancov pričom v posledných viac ako 30 rokoch bola vládnúcou stranou DPS strana prezidenta Milo Dukanoviča. Práve táto strana podľa výsledkov získala menej ako 50% hlasov a prechádza do opozície a hrozí že bude musieť odísť do opozície a to je pre prezidenta Dukanoviča veľkou hrozbou nakoľko existuje zákon ktorý dovoľuje parlamentu odvolať úradujúceho prezidenta za určitých okolností. Prezident sa dostáva často do pozornosti médií svojím výstredným spoločenským životom pričom bol zachytený na oslave 40 narodenín Nathaniela Rothschild ktorá sa konala práve v Čiernej Hore a sú mu pripisované aj ekonomické vzťahy s touto rodinou.

Krajina je rozdelená na dva tábory tí ktorý podporujú novo-vznikajúcu vládu a tí ktorý podporujú stranu úradujúceho prezidenta. V posledný mesiacoch Čiernou Horou rezonovala náboženská otázka ktorá rozdeľovala tento národ na dva tábory ktorých väčšina je pravoslávnych. Srbská pravoslávna cirkev si nárokuje na milodary vyzbierané v tejto krajine a tak tu už niekoľko mesiacov pretrváva napätie nakoľko časť veriacich verí že by tieto peniaze mali ostávať a pomáhať v Čiernej Hore a druhá časť prikláňajúc sa k Srbsku ich chce posielať práve do Srbska.

Nie len náboženská otázka rozdeľuje tento malý národ ale aj snaha o vplyv tejto krajine a to zo strany západu ako Európskej únie a Ruska. Tieto problémy a tohtoročná pandémia priviedli krajinu takmer pred krach. Je veľmi smutné sledovať ako sa táto krajina pomaly mení a vznikajú doslova hladové doliny. Turistika na ktorá tvorí väčšinu ekonomiky tohto štátu dostala zdrvujúci úder a ak štát nebude schopný pomôcť svojim občanom nastanú ešte väčšie nepokoje ako tie v ktorých sa už zmieta.

Včera boli zaznamenané viaceré konflikty po víkendových voľbách a bola nasadené polícia ktorá zadržala viacero osôb za výtržnosti. Pri oslavách víťazstva opozície bolo v centre mesta Podgorica zničené auto televízie TVCG a predseda strany „Budúcnosť pre Čiernu Horu“ vyzval ľudí aby sa vrátili do svojich domovov a nespôsobovali ďalšie škody.