ilustračná fotka
ilustračná fotka

Ľudia z celého Slovenska idú do ulíc so sviečkami, búria sa proti nariadeniam a zákazu návštev cintorínov.

Bratislava 30.10.2020 – Slováci aj počas pandémie myslia na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nimi a aj napriek zákazu vychádzania kedy počas sviatkov si ľudia nebudú môcť uctiť svojich zosnulých príbuzných na cintorínoch, plánujú v nočných hodinách navštíviť viacero miest a uctiť si zosnulých.

Na sociálnych sieťach sa šíri výzva na Sviečkový pochod, ktorý sa má uskutočniť 01.11.202001:30 v rôznych kútoch Slovenska. Pochod sa má uskutočniť z dôvodu zákazu návštev cintorínov počas sviatku zosnulých a taktiež aj kvôli opatreniam vlády a Úradu verejného zdravotníctva. Výzva sa má konať vo viacerých krajských a okresných mestách. ,, Je nepredstaviteľné, že nás obmedzujú natoľko, že si nemôžeme uctiť našich blízkych a zapáliť im sviečku na mieste ich posledného odpočinku.  Máme nahlásených viac miest a stále sa pridávajú ďalšie. Keďže v čase od 01:00 do 05:00 nám premiér Slovenskej republiky dovolil vychádzky, radi ich využijeme prospešne a slušným spôsobom si uctíme našich blízkych. Pokiaľ ide o mestá a miesta, Bratislava – Námestie SNP, Trenčín – Mierové námestie, Martin – OC Galéria, Košice – pri dolnej bráne, Prešov – Katedrála sv. Mikuláša, Žiar nad Hronom – na námestí, Žilina – Mariánske námestie, Čadca – Matičné námestie, Piešťany – Na námestí pri obchodnom dome Aupark, Trnava – Eurolab Lambda a.s ulica T. Milkina 2, Nitra – Divadlo Andreja Bagaru, Biely Potok – pamätník Bojisko, Banská Bystrica – pod šikmou vežou. Pokiaľ sa na zozname nenachádza vaša obec alebo mesto, zapáľte sviečku pred obecným úradom alebo na námestí vo vašom meste. Rozsvieťme Slovensko a uctime si našich zosnulých, píše sa vo výzve na sociálnej sieti.

Podľa aktuálnych nariadení, zákaz vychádzania sa neuplatňuje od 1-5 hod. rannej a dá sa teda predpokladať, že ak ľudia dodržia platné nariadenia počas týchto ranných hodín, zrejme nič neporušia.