ilustračná fotka
ilustračná fotka

Slovensko má pripravený nový pandemický plán, ktorý je doplnený o pripomienky a výhrady, ktoré komisia predniesla v predchádzajúcom období.

Bratislava 12.8.2020 –  Minister zdravotníctva takto informoval verejnosť.  „Druhá vlna pandémie je už tu.“  Slovensko má schválený nový pandemický  plán. V utorok ho odobrila Pandemická komisia vlády SR, ktorá zasadala na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) Komisia by mala zadefinovať aj menej bezpečné regióny iných krajín. Počty chorých rastú napríklad v Česku či Poľsku. O bezpečnosti cestovania do iných krajín by mal rozhodnúť premiér Igor Matovič (OĽANO).

„Situácia je pod kontrolou aj vďaka enormnému úsiliu regionálnych hygienikov a pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva,“ konštatoval Krajčí.

„Dobrou správou je, že Slovensko má oddnes nový pandemický plán. Podľa pandemického plánu máme zabezpečenú pripravenosť Slovenska na pandémiu akútnych respiračných ochorení aj do budúcna. Ten pandemický plán bol prepracovaný v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19. Jeho cieľom je eliminácia zdravotnej a ekonomickej záťaže obyvateľstva, chodu hospodárstva, stavanie úloh orgánov štátnej správy, samosprávy a odborných orgánov, ktoré riadia, zabezpečujú  a plnia činnosti v spojitosti so zabezpečovaním ochrany verejného zdravia,“ dodal Krajčí.

„Môže sa stať, že budú riešiť epidémie aj v týchto veľkých firmách a budú musieť pre tieto prípady uzatvoriť aj časti prevádzky,“ dodal hlavný hygienik Ján Mikas v reakcii kde veľkým firmám odporúča „oprášiť krízové plány“ a nastaviť pravidlá pre zamestnancov..

V hre je aj zavedenie čestného vyhlásenia pred nástupom detí do škôl. Rodičia by pred nástupom detí do školy mohli podávať čestné vyhlásenie o tom, že dieťa nebolo posledných 14 dní v zahraničí ani na tábore s medzinárodnou účasťou. Odporúčanie na zavedenie tzv. vyhlásenia o bezinfekčnosti chce minister  Krajčí predniesť na stredajšom (12. 8.) rokovaní vlády. Avizoval to po zasadnutí Pandemickej komisie. Opatrenie by sa malo týkať aj predškolských zariadení.

Pandemická komisia  navrhne, aby slovenské univerzity zabezpečili karanténne zariadenia pre študentov z takzvaných červených krajín, pretože práve z nich Slovensko zaznamenalo najviac importovaných prípadov COVID-19. Uviedol šéf rezortu Marek Krajčí.