na fotke Igor Matovič a Eduard Heger
na fotke Igor Matovič a Eduard Heger

Opozičný Smer-SD eviduje podľa informácií z petičného výboru celkovo vyše 400.000 podpisov na iniciovanie referenda za predčasné parlamentné voľby.

Bratislava 6.4.2021 – Vláda Eduarda Hegera začala 1.4. a už dnes sa ukazuje, že môže trvať kratšie ako vláda Igora Matoviča. Podľa informácií z petičného výboru je údajne vyzbieraných celkovo vyše 400.000 podpisov na iniciovanie referenda za predčasné parlamentné voľby. Pre TASR to potvrdil hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút. 

Fico chce, aby sa podarilo vyzbierať približne 500.000 podpisov, pretože očakávajú, že prezidentka Zuzana Čaputová dá referendovú otázku posúdiť Ústavnému súdu SR. Fico si tiež vie predstaviť, že sa bude skúmať každý jeden podpis.

Petíciu za referendum iniciovali strany Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS. Podporu a zber podpisov vyslovili aj predstavitelia strany ĽSNS a ďalšie menšie opozičné strany. Smer-SD a HLas-SD deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR. Občania sa majú v referende rozhodnúť či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie NR SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.