na snímke Alexej Navalnyj
na snímke Alexej Navalnyj

Analýza moču ruského opozičného politika Alexeja Navalného, ktorý je od 20. augusta v kóme, odhalila údajne alkohol a kofeín.

Omsk 23.8.2020- Analýza moču ruského opozičného politika Alexeja Navalného, ktorý je od 20. augusta v kóme, odhalila údajne alkohol a kofeín, uviedli ruské noviny Kommersant. Odvolávajú sa na úrady v Omsku, kde bol Navalnyj vo štvrtok 20. augusta v kóme hospitalizovaný a odkiaľ ho v sobotu zvláštnym lietadlom previezli do Berlína k ďalšej liečbe.

V politikovom organizme sa podľa úradu nenašli žiadne barbituráty, strychnín, ani jedy spôsobujúce kŕče či syntetické jedy.

Úrady analýzu vysvetlili podozrením, že pacient mohol biť otrávený nerozpoznaným toxínom. Žiadne jedy sa však podľa nich nenašli. Podrobné informácie boli odoslané spolu s pacientom berlínskej klinike Charité, kde sa momentálne Navalnyj nachádza.

Kommersant pripomenul, že Navalného priaznivci  a príbuzní trvajú na otrave, zatiaľ čo ruskí lekári to vylučujú a diagnostikovali problémy ako poruchu metabolizmu. Či nemeckí lekári potvrdia vyjadrenie ruských kolegov, budeme pozorne sledovať.