ilustračná fotka / zdroj: facebook Rudolf K.
ilustračná fotka / zdroj: facebook Rudolf K.

Starosta bratislavského Nového Mesta po prepustení zareagoval aj na sociálnej sieti.

Bratislava 5.10.2020 – Sudca pre prípravné konanie na Okresnom súde Bratislava III prepustil v nedeľu zadržaného a obvineného starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa K. na slobodu. Starosta bude teda stíhaný na slobode. Voči rozhodnutiu súdu podal sťažnosť prokurátor. Rozhodnutie tak nie je právoplatné. Hlavným dôvodom rozhodnutia o nevzatí do väzby je nesplnenie materiálnej stránky dôvodov väzby, ozrejmil pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Odôvodnila som všetky uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré boli doručené klientovi vo štvrtok (1. 10.). V žiadnom prípade tieto skutky, ktoré sú mu kladené za vinu, nie sú trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa, uviedla Mišíková s tým, že súd si osvojil celé stanovisko obhajoby tak, ako mu bolo prednesené.

Obvinený starosta sa až do ukončenia trestného konania vzdal kompetencií v oblasti stavebného úradu. „Všetky prechádzajú na vicestarostu Nového Mesta. Nemôže nikto povedať, že chcem ovplyvniť svedkov či pracovníkov úradu. Oddnes idú tieto kompetencie mimo mňa,“ spresnil Rudolf K.

Mojím konaním nebolo cielene niekoho poškodiť. Ak som presvedčený, že sú dôvody na to, aby som stavbu zamietol, tak ju zamietnem,povedal po prepustení. Zdôraznil, že vo veciach, v ktorých je obvinený, konal v súlade so zákonom a je presvedčený, že predmetné stavby by nemali stáť v takej podobe, ako sú navrhnuté.Zaťažia dopravu a nekorešpondujú s prostredím,dodal starosta.

Spôsob zadržania, ale aj samotné zadržanie Rudolfa K. považuje jeho právna zástupkyňa Mišíková za nedôvodné, teatrálne i za absolútne neakceptovateľné z hľadiska nákladovosti. Nebol riadne predvolaný. Nechápem, prečo k takémuto zadržaniu a k takejto teatrálnej situácii došlo. Vždy, keď bol predvolaný, tak sa na úkon v trestnom konaní dostavil, podotkla s tým, že nevidí ani dôvod na vzatie obvineného starostu do väzby.

Starosta po svojom prepustení zverejnil aj svoj status na sociálnej sieti:

ĎAKUJEM! Dovolil som si zamietnuť tri stavby. Dve na Kramároch a jednu ľuďom oligarchu Širokého. Za „odmenu“ som skončil v cele predbežného zadržania. Bez akéhokoľvek kontaktu s okolím som sa cítil neuveriteľne osamotený. Keď som sa pred chvíľou zvítal s rodinou, prvé, čo mi ukázali, bola táto fotografia. Ďakujem. Už nemám pocit, že to bolo zbytočné. PS: Asi v najbližších dňoch nebudem stíhať odpovedať každému z vás za povzbudzujúce slová. Vaša podpora však pre mňa veľa znamená. Ďakujem“ napísal Rudolf K. na sociálnej sieti.