na snímke Richard Sulík
na snímke Richard Sulík

Prvé pre ľudí nepodstatné „kilečko“ uzrelo svetlo sveta,  Sulík chystá druhé…

Bratislava 26.08.2020 – Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík vyzýva všetkých podnikateľov, aby neváhali a posielali podnety na zjednodušenie a zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku. „Ak je niečo, čo komplikuje život či už zamestnávateľom, živnostníkom alebo zástupcom slobodných povolaní, je potrebné to zaslať do konca augusta,“  uviedol minister. Podnety je možné posielať priamo na jeho mailovú adresu.  Vicepremiér dúfa, že podnetov bude čo najviac. Po zozbieraní podnetov začne rezort hospodárstva rokovať  s jednotlivými  ministerstvami o ich zaradení do 2. balíka opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. „Po rokovaniach uvidíme, aké bude konečné číslo a čoho sa pomoc pre podnikateľov bude týkať,“ dodal na vysvetlenie. Sulík verí, že s ministerstvami dôjde k dohode a druhé „kilečko“ bude obsahovať  vyše 200 návrhov. „Naša filozofia zostáva rovnaká – robíme množstvo drobných opatrení, ktoré však ako jeden celok významne zjednodušia podnikanie,“ podčiarkol vicepremiér. Tento balík opatrení bude predložený do riadneho legislatívneho procesu. V ideálnom prípade by mal vstúpiť do platnosti v januári.

Miliardy, ktoré Slovensko dostane po dohode lídrov členských štátov od Európskej únie (EÚ), neprídu na striebornej tácke. Uviedol to podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík. Peniaze bude podľa Sulíka sprevádzať množstvo úloh a pravidiel. Minister upozorňuje, že v národnom pláne obnovy, ktorý musí vláda vypracovať do 15. októbra, by mali byť len veľké projekty, do ktorých sa zapojí celá krajina. Každé ministerstvo bude nahlasovať svoje projekty do centrálneho zásobníka.

Súčasná vláda podľa neho musí byť vo využívaní eurofondov oveľa lepšia ako predošlé. „Vláda v dnešnom zložení má na to, aby čerpala správne a zodpovedne. Rozhodli sme sa presunúť peniaze z eurofondov na jedno miesto, aby sa tomu pod vedením Veroniky Remišovej mohli odborníci profesionálne venovať,“ uviedol Sulík v súvislosti so vznikom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Peniaze EÚ nám podľa neho môžu výrazne pomôcť v ťažkých pokoronových časoch. „Chceme realizovať zmysluplné veľké projekty a poučiť sa z toho, čo tí pred nami robili zle. Pomôže len odbornosť a nulová tolerancia korupcie,“ vyhlásil  Sulík.