ilustračná fotka/ zdroj: facebook
ilustračná fotka/ zdroj: facebook

Na Slovensku platí od štvrtka 1. októbra opäť núdzový stav.

Bratislava 1.10.2020 – Núdzový stav vláda vyhlásila pre prípad, že bude treba lepšie a efektívnejšie zabezpečovať ochranné prostriedky pre zdravotníkov či domovy sociálnych služieb. Umožňuje tiež zabezpečiť, aby personál nemocníc fungoval tam, kde treba, alebo reprofilizáciu nemocníc. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) to uviedol v stredu počas rokovania vlády. Vyhlásenie núdzového stavu údajne nepredstavuje žiadne zvýšené riziko pre občanov. „V prvej vlne sme mali núdzový stav, toto je to isté, a mnohí občania SR ani len netušili o tom, že je núdzový stav zavedený,“ poznamenal minister. Ako doplnil, núdzový stav zavádzajú aj preto, aby v prípade narastajúceho počtu nakazených mali pripravený mechanizmus mobilizačných alebo karanténnych opatrení. 

Mikulec tiež pripustil, že núdzový stav by umožnil počas blížiacich sa sviatkov zaviesť zákaz vychádzania. Ak sa však zmierni nárast infikovaných, nebude to nutné. 

Nie rovnaký názor zdieľajú ústavní právnici, ktorí kritizujú nejasný výklad núdzového stavu tak ako ho prijala vláda od 1.10. Núdzový stav sa vyhlásil na celé územie a podľa slov uznávaných právnikov by momentálne za aj menšie prehrešky s nízkou trestnou sadzbou, mohli hroziť počas núdzového stavu ďaleko prísnejšie tresty!!! V núdzovom stave by sa mohli jednotlivé aj nepatrné prehrešky posudzovať v úplne inej trestnoprávnej rovine! Ako príklad sa dá uviesť príklad kedy za odtrhnutie klásku kukurice z cudzieho poľa by ste dostali cca2 roky, od 1.10.2020 za ten istý prehrešok môžete vyfasovať 10-15 rokov! Je to teda ako tvrdí pán minister Mikulec s núdzovým stavom obrazne v ,,poriadku“??