Ruské sily pripravené zasiahnuť v Bielorusku

Moskva 28.8.2020 – Rusko vytvorilo záložnú bezpečnostnú jednotku pripravenú zasiahnuť v Bielorusku ak sa „situácia vymkne spod kontroly“ povedal prezident Vladimír Putin po tom čo obdržal takúto požiadavku od Alexandra Lukashenka. Pre Ruskú televíziu to uviedol v rozhovore ale prizvukoval že je to len krajné riešenie ktoré by nastalo v extrémnej situácii. „Prezident Lukashenko ma požiadal pre záložnú bezpečnostnú jednotku, a ja som mu vyhovel. No dohodli sme sa že nebude využitá pokiaľ sa situácia nevymkne kontrole,“ povedal prezident.

toto by mohlo predstavovať „extrémisticke elementy skrývajúc sa v politických sloganoch, prekračujúce určité línie“ ako napríklad podpaľovanie áut, domov a bánk, alebo snaha o ovládnutie štátnych budov. „Zatiaľ nie je potreba použiť Ruské sily v Bielorusku, a dúfam že nikdy nebude“dodal Putin.

Lukashenko hľadá pomoc na východe po týždňoch demonštrácií nasledovaných po sporných voľbách. Podľa výsledkov získal ťažko uveriteľných 80 percent hlasov kým opozičná kandidátka Svetlana Tikhanovskaya ktorá je momentálne v exile v Litve 10 percent. Mnohý Bielorusi veria že voľby boli zmanipulované a tak vyšli do ulíc kde narazili na policajné jednotky ktoré tvrdo zakročili. Opozícia vytvorila koordinačnú radu ktorá má za úlohu prechod moci z aktuálnej vládnej strany na opozíciu no Bieloruská investigatívna komisia reagovala spustením vyšetrovania tejto rady.

Doteraz Putin a Lukashenko riešili danú situáciu v Bielorusku štyri krát a to len po telefóne. Ruský vodca túto situáciu riešil aj s Francúzkym prezidentom Macronom, Nemeckou kancelárkou Merkel a prezidentom Európskej Rady Michel. 15 Augusta Lukashenko povedal Bieloruskému ministrovy obrany že Rusko im poskytne pomoc pre zaistenie ich bezpečnosti a bezpečnosti krajiny kedykoľvek o to požiadajú. Od roku 1999 Rusko a Bielorusko ako susediace krajiny uzavreli dohodu Štátnej Únie ktorá zaručuje voľný pohyb medzi hranicami pre ich občanov a taktiež zabezpečuje vzájomnú ochranu v prípade ohrozenia krajiny.