ilustračná fotka : zdroj facebook
ilustračná fotka : zdroj facebook

Pumpa vraj robila iba politickú satiru a Rada RTVS to začína preverovať.

Bratislava 19.1.2021- Posledný diel seriálu Pumpa verejnoprávnej televízie zdvihol zo stoličky mnohých. Tri svojské postavičky sa s ministerkou spravodlivosti rozprávajú o smrti a samovražde. RTVS Pumpu predstavuje ako „komediálny seriál“, ktorý reaguje na aktuálne udalosti predošlého týždňa cez trojicu svojských postáv stretávajúcich sa na benzínovej pumpe. 

Sobotňajším vysielaním relácie Pumpa sa bude zaoberať Rada RTVS. Pre TASR to uviedol šéf rady Igor Gallo. Úmyslom RTVS nebolo podľa jej hovorkyne Andrey Pivarčiovej dehonestovať Lučanského a jeho úmrtie, rovnako ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí) ani žiadne iné osobnosti. Gallo požiadal o stanovisko generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka aj etickú komisiu RTVS.

„Môj osobný názor – satira, zvlášť politická satira, je vítaná vo verejnoprávnom priestore. Je logické, že vyvoláva polemiku a emócie. Som však presvedčený, že aj tento žáner by mal mať svoje obsahové hranice. Spracovanie témy, ktorá rozdeľuje spoločnosť a navyše sa týka smrti človeka, si vyžaduje kumšt a cit autorov, čo v tomto prípade absentovalo,“ uviedol Gallo.
K tvorcom relácie sa vyjadrovať nechcel a pripomenul, že partnerom Rady je práve vedenie RTVS. „Toho sa budeme pýtať aj na kvalitu procesu kontrolnej projekcie, aby sme sa do budúcnosti vyhli podobnej situácii,“ uviedol. Osobne sa mu relácia páči a zhodiť doterajšiu prácu tvorcov kvôli „neodhadnutiu nadhľadu pri spracovaní jednej konkrétnej témy“ považuje za nefér. Podotkol však, že ak ale niekto šliapol vedľa, je normálne si to priznať a ospravedlniť sa.
Odkazi ľudí na sociálnych sieťach neutíchajú ani dnes a v mnoho prípadoch ide o prirovnania spôsobom, kedy reláciu Pumpa, nazývajú ,,Žumpou… „