na snímke Alexander Lukašenko
na snímke Alexander Lukašenko

Lukašenkov syn hrá na klavír, miluje šport a so svojim otcom sa prezentuje posledné roky bok po boku.

Minsk  27. 8. 2020 – Nikolaj Lukašenko má 15 rokov a vídať ho mohli Bielorusi v minulých desiatich rokoch vedľa jeho otca, prezidenta Alexandra Lukašenka, väčšinou v  obleku, alebo dokonca v motýliku. V minulých dňoch ale obleteli Bieloruskom i svet jeho zábery v helme a nepriestrelnej veste, kde sedí vo vrtuľníku vedľa svojho otca, držiaceho v rukách samopal kalašnikov. Nikolaj, pripravovaný zrejme otcom na rolu jeho nástupcu, doprevádza  Lukašenka aj v zatiaľ najhorších dňoch jeho štvrťstoročia  vlády nad Bieloruskom.

Dynastie existujú!

Pred niekoľkými rokmi sa mal Lukašenko behom návštevy venezuelského prezidenta Huga Cháveza vyjadriť, že „po dvadsiatich, dvadsiatichpiatich  rokoch odovzdá vládu“ práve Nikolajovi. Aj keď sa to zdá ako zvláštny nápad, napr. v  Azerbajdžáne sa takéto dynastické odovzdanie moci podarilo. Hejdar Alijev, ktorý vládol krajine ako prezident v rokoch 1993–2003 (a od roku 1969 ako šéf tamojšej komunistické strany), odovzdal moc svojmu synovi Ilhamovi Alijevovi, ktorý autoritárskym  štýlom vládne tejto krajine doteraz.

Je však otázne či niečo podobného Lukašenko skutočne plánuje. V minulosti naopak prehlásil: „Nie, môj Kolja nikdy prezidentom nebude.“ Faktom však je, že Nikolaj sa v doprovode svojho otca zúčastnil stretnutí s pápežmi, americkým prezidentom Barackom Obamom, alebo s hlavou Ruska Vladimírom Putinom.