na snímke prezidentka Zuzana Čaputová
na snímke prezidentka Zuzana Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v piatok demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO). 

Bratislava 12.3.2021 – Marek Krajčí skončil vo funkcii ministra zdravotníctva. Prezidentka prijala jeho demisiu. Rezort bude dočasne viesť minister financií Eduard Heger.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) pôvodne avizoval, že z funkcie odíde postupne. Chcel tiež, aby Krajčí odišiel, až keď sa rozbehne očkovanie vakcínou Sputnik V. Meno nového ministra ešte nepovedali.

Vládna koalícia dohodu o svojom ďalšom fungovaní nakoniec neoznámila, aj napriek tomu, že predseda Sme rodina Boris Kollár a šéf SaS Richard Sulík vo štvrtok napoludnie tvrdili, že kríza v koalícii sa skončila. Po neskoršej Matovičovej tlačovej konferencii o postupnom odchode Krajčího sa situácia zmenila a Sulík ohlásil ďalšie rokovania.

Krajčí zrejme na základe reakcie R. Sulíka v piatok ráno oznámil, že končí hneď, aby nebol ďalšou zámienkou na povalenie vlády. Sulík v piatok povedal, že Matovič svojím vystúpením zrušil dohodu a SaS svoj ďalší postup oznámi v pondelok 15. marca. Odchod Mareka Krajčího (OĽANO) z pozície ministra zdravotníctva bola jediná podmienka koaličných partnerov Za ľudí a SaS pre pokračovanie koalície. Krajčího demisiou ju považuje OĽANO za splnenú. V piatok to uviedol zastupujúci minister zdravotníctva a zároveň šéf rezortu financií Eduard Heger (OĽANO).