ilustračná fotka / zdroj : facebook Zuzana Čaputová
ilustračná fotka / zdroj : facebook Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová zrejme vo viere, že testovanie nedopadne úspešne aspoň naoko zasiahla, ale čo prišlo po skončení, nečakala.

Bratislava 02.11.2020 – Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok vyzvala vládu, aby upustila od sankcií za neúčasť na plošnom testovaní. Uviedla, že vzhľadom na chýbajúci zdravotnícky personál podľa nej nie je operácia dostatočne pripravená. Prezidentka požiadala vládu realizovať testovanie len tam, kde budú zabezpečené odbery, teda vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí o testovanie majú záujem. Okrem toho apelovala, že vláda by mala prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a netrestať ľudí, ktorí sa z objektívnych dôvodov na testovanie nedostanú. Prezidentka toto vyhlásenie urobila po stretnutí s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Danielom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť Ivanom Pachom, na ktorom sa informovala o pripravenosti plošného testovania.

Premiér Matovič však absolútne nebral výhrady prezidentky do úvahy a celoplošné testovanie sa uskutočnilo. Postupne ako testovanie prebiehalo, ukazovala sa dostatočne vysoká účasť. Ukončenie testovania nakoniec ukázalo, že na testovaní sa malo zúčastniť viac ako 3mil. Slovákov. Reakcia prezidentky nenechala na seba dlho čakať a na sociálnej sieti dala svoje stanovisko, ktoté sa už zásadne líšilo od toho piatkového.

,,Víkendové plošné testovanie sa nepochybne podarilo dobre zvládnuť. Klobúk dole pred všetkými, ktorí sa na príprave testovania podieľali. Som rada, že sa nenaplnili obavy, vrátane tých mojich, a že vo výsledku každý, kto sa otestovať chcel, sa na test dostal. Uznanie patrí všetkým, ktorí sa na tom podieľali, predovšetkým vláde, armáde, polícii, hasičskému zboru, zdravotníkom, zdravotníčkam a všetkým ľuďom, ktorí dobrovoľnícky pomáhali.Špeciálne chcem vyjadriť svoj rešpekt samosprávam. Hoci nie vždy dostávali spoľahlivé informácie a svoje obavy dávali aj najavo, venovali obrovské úsilie tomu, aby testovacie miesta pripravili čo najlepšie. Ich rola je nezastupiteľná. Videli sme, že práve komunity na miestnej a mestskej úrovni dokážu urobiť veľmi veľa a podržať aj taký veľký projekt akým je celoštátne plošné testovanie. Uznanie si zaslúži, že v tejto neľahkej a emóciami nabitej dobe ľudia ukázali príkladné správanie a zvládli aj niekoľkohodinové čakanie bez konfliktov, so vzájomnou podporou a úctou. Potvrdzuje to, že napriek názorovým rozdielom a kritickým výhradám sa vieme ako spoločenstvo zomknúť. Berme to ako ďalší z úspechov plošného testovania a stavajme na ňom v ďalších dňoch a týždňoch, ktoré sú pred nami. Budeme to potrebovať. Prosím všetkých s pozitívnym testom o prísne dodržiavanie karantény a všetkých ostatných o dodržiavanie známych a účinných opatrení. Ani negatívny výsledok testu nám totiž nedáva istotu, že nie sme šíriteľmi vírusu.Plošné testovanie nebolo cieľom, ale prostriedkom. Cieľom je, aby sme ako spoločenstvo a krajina zvládli pandémiu, zachránili ľudské životy a zdravie ľudí. A to si vyžaduje aj naďalej zodpovednosť nás všetkých.“

Premiér Matovič si túto príležitosť nenechal ujsť a pani prezidentka poslal cez TV JOJ drobný odkaz. Predseda vlády Igor Matovič považuje postoj prezidentky SR Zuzany Čaputovej z piatka 30. októbra za zásadnú chybu, ale na druhej strane jej kvituje, že dnes uznala, že sa celoplošné testovanie podarilo. „Každý má právo na chyby. My sme v tej kritickej situácii deň pred spustením operácie očakávali, že na tej tlačovke príde a vyzve zdravotníkov, že poďte pomôcť a dokážeme to spoločne a bol to pravý opak,“ povedal Matovič v televízii JOJ.

Očividne žijeme v krajine kde marketing a politické body majú prednosť pred hrdosťou a vlastným názorom!