na snímke prezidentka Zuzana Čaputová
na snímke prezidentka Zuzana Čaputová

Stretnutie bude mať neoficiálny pracovný charakter a uskutoční sa bez účasti médií. 

Bratislava 16.3.2021 – Hovorca hlavy štátu Martin Strižinec informoval o plánovanom utorkovom stretnutí hlavy štátu s premiérom Matovičom. Stretnutie bude mať neoficiálny pracovný charakter a uskutoční sa bez účasti médií. Predmetom stretnutia bude pravdepodobne pretrvávajúca vládna kríza a možnosť predčasných volieb, prípadne forma úradníckej vlády. Matovičova vláda je v kríze, ktorá prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V, napätie v koalícii je už ale dlhodobo. Prispievajú k nemu najmä konflikty medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽANO) a šéfom SaS a vicepremiérom Richardom Sulíkom. Všetky štyri vládne strany sa zhodovali, že nechcú predčasné voľby. SaS a Za ľudí volali po rekonštrukcii vlády, žiadali odchod ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) aj premiéra Matoviča. Krajčí už demisiu podal.

Počas víkendu sa spomínala aj možnosť predčasných volieb. Najsilnejšie vládne hnutie OĽANO predčasné voľby odmietlo, rokovania podľa neho pokračujú, no rozpory sa zatiaľ odstrániť nepodarilo.

SaS a Za ľudí v pondelok oznámili, že žiadajú demisiu premiéra. SaS povedala, že ak Matovič neodstúpi, strana odíde z vlády. Za ľudí pripúšťa rovnaký scenár. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) jasne vyhlásila, že pod Matovičovým vedením už vo vláde nezostane, nevie tam presadzovať reformy. Hnutie Sme rodina nazvalo dianie v koalícii cirkusom.