Coronavirus economic impact concept image

Tí, ktorí majú svoje investície uložené v akciách alebo iných komoditách, určite neboli nadšený v období od marca tohto roku. Síce od začiatku vypuknutia ochorenia COVID-19 ubehlo už pár mesiacov investičné trhy sa stále nespamätali. Obdobie, ktoré práve prežívame sa nazýva „Bear market“ a je špecifický prudkým poklesom cien v krátkom období. Hlavné akciové indexy stratili približne tretinu svojej hodnoty. To, čo sa udialo na akciových trhoch sme už dlho nezažili. Ako sa ale počas tejto situácie zachovať? Predať všetky svoje akcie alebo radšej zotrvať na trhu?

Názory ekonómov sa rôznia a sú dve protichodné názory na súčasnú situáciu. Prvým názorom je predať všetky svoje akcie, čo ale znamená pre investorov nepredstaviteľné straty. Druhým názorom je v tomto období investovať čo najviac, pretože trhy sa počas nasledujúcich rokov zdvihnú. V dlhšom časovom horizonte sa vždy investičné trhy dostali naspäť do normálu a je to prirodzený jav. Riziko, však vidím, že niektoré spoločnosti táto kríza úplne položí a tak by bolo najlepšie vybrať aspoň zvyšok investícii. Trhy sa čoskoro spamätajú, no nie všetky akcie prežijú na investičnom trhu. Čo si teda vybrať a ako sa zachovať? Poradila by som nerobiť unáhlené rozhodnutia a situáciu zhodnotiť. Investičný trh je momentálne veľmi nestabilný a práve preto by sme nemali robiť žiadne „prudké pohyby“. Slovenskí investori, však spravili presný opak a spanikárili. Asi najhoršie dopadli v tomto prípade podielové fondy.

Dow Jones Industrial Average Index

Medzi najznámejšie akciové indexy patrí práve Dow Jones Industrial Average, na ktorom sme zaznamenali taktiež výrazný pokles. Na obrázku vyššie môžete vidieť už na prvý pohľad ako hodnota v marci začala padať. Pre ekonómov je toto veľmi zlý pohľad a také niečo sme dlho nevideli ani nezažili. Môžeme už len dúfať, že sa trhy zotavia a stabilizujú, no dostať sa do pôvodných hodnôt bude trvať dlhé roky.