Ilustračná fotka : Protivládny protest pred Úradom vlády
ilustračná fotka

Zastrašovanie pokutami, predvolávanie na políciu. V Slovákoch prevláda strach z možných následkov.

Bratislava 03.02.2021 – V roku 2020 bolo protestov neúrekom. Redakciu Sknews zaujímalo, prečo protesty nepokračujú. Kde sú organizátori? Vzdali to? Oslovili sme jednu z organizátorov protestov Michaelu Hornáčkovú, aby nám opísala dôvod nečinnosti organizátorov. ,, V Slovákoch prevláda strach! Na sociálnych sieťach sa čoraz viac objavuje slovo ŠTRAJK. Pár pokusov nových organizátorov som už postrehla. Čo ma však najviac mrzelo bol nie počet ľudí na námestí, ale prístup organizátorov. Ako príklad uvediem. V Bratislave bol vyhlásený štrajk. Organizátor asi 3 dni po vyhlásení miesta a času oznámil dopredu, že sa na danom štrajku nachádzať nebude. Veľmi ma mrzí tento prístup, lebo organizovanie protestov nie je také jednoduché ako sa niekomu zdá. Je za tým veľmi veľa roboty viacerých ľudí. Každí z organizačného tímu vie čo má robiť a výsledok musí byť minimálne dobrý. Treba počítať s každou možnosťou a v prvom rade treba myslieť na bezpečie ľudí, ktorí tam prídu! Nie je to o tom vyhlásiť miesto, čas a ďalej sa nestarať. Každý organizátor je zodpovedný za bezpečnosť ľudí, ktorí tam prídu.

Ďalšou prekážkou sú nariadenia. Pokiaľ chceme zabezpečiť bezpečnosť ľudí, musíme nájsť medzery medzi nariadeniami. Keď sa nám to konečne podarí a vyhlásime protest, vláda zasadne a v zrýchlenom konaní upraví nariadenia. Jedna vec sú Ústavné práva, ktoré sú nám odopierané a druhou vecou sú finančné pokuty, ktoré môžu ľudia dostať a pre každého z nich sú likvidačné. Organizátorov okamžite predvolávajú prinajlepšom na podanie vysvetlenia na políciu. Situácia na Slovensku je iná ako v okolitých štátoch. Slováci nemajú financie, strácajú príjem. Riešia existenčné otázky. Máme tu zostavenie vlády s Ústavnou väčšinou. Máme tu nadčloveka, ktorý upravuje nariadenia a vydáva vyhlášky nie podľa odporúčaní odborníkov, ale podľa prianí nášho premiéra. Inými slovami, ukážkové Kocúrkovo.

Veľmi ma zaráža aj fakt, že na protestoch vidím vo väčšine dôchodcov. Bojovali za naše práva a slobodu v minulosti a bojujú aj teraz. No teraz sa ich to už priamo netýka. No stále sa vedia hrdo postaviť za svoje deti, za svoje vnúčatá a ich budúcnosť! Väčšina dôchodcov má tak nízke dôchodky, že po zaplatení liekov, poplatkov na život majú ledva na pestrú stravu! ALE AJ TAK SÚ NA KAŽDOM PROTESTE, ktorý niekto zorganizuje! Aj tak riskujú pokuty. Nie je hanba Slovákom sedieť doma? V minulosti každá pandémia zmizla zo dňa na deň. Inak to nebude ani pri Covid 19 – Covid ∞ . Tento istý scenár predpokladám pri páde vlády! Zmiznú zo dňa na deň! Lockdown nemôže trvať donekonečna. Čoskoro skončí a ľudia pôjdu do ulíc vyjadriť svoj názor. Pripravujem(e) protest, ktorý by bol reálne uskutočniteľný a neporušíme žiadne nariadenia, ale radšej si počkajme. Všetko sa včas dozviete.“

Nakoľko sa podľa našej vlády nachádzame v ,,čiernej“ farbe,  je nateraz komplikované usporiadať aspoň niečo. Ako sa situácia s protestami vykryštalizuje, určite prinesieme informácie medzi prvými.