ilustračná fotka
ilustračná fotka

V posledných dňoch sa čoraz viac hovorí o konaní referenda za predčasné voľby.

Bratislava 13.11.2020 – Posledné dni si tému referenda za predčasné voľby začalo pripisovať viacero politikov. V lete s touto myšlienkou prišiel Andrej Danko a posledné dva dni Robert Fico a Peter Pellegrini. Ako to teda je so samotným referendom?

K danej téme sa na sociálnej sieti vyjadril aj samotný právnik JUDr.Marek Géci, ktorý sa sfunkčneniu referenda venuje roky. ,,Tak ako je nastavené referendum momentálne na Slovensku, môžeme hovoriť o jeho nefunkčnosti. Príkladom je niekoľko neplatných referend, ktoré vo finále stáli štát nemalé finančné prostriedky. Samotná podmienka vyzbierania 350000 petičných podpisov za vypísanie referenda je už sama o sebe problém, ale môžeme o tejto hranici diskutovať, že to je jeden zo spôsobov, aby počas roka sa nestalo, že tu budeme mať zrazu niekoľko vyzbieraných petičných aktivít a referendum tu bude počas roka možno 3-5 krát…Avšak túto hranicu by bolo taktiež potrebné znížiť. Čo sa však týka samotného kvóra pre platnosť referenda, tu je jasne nastavená hranica povinnej účasti oprávnených voličov na min. 50% na referendách, čo podmieňuje platnosť referenda. Toto považujem za znemožnenie funkčnosti referenda. Nevidím dôvod, prečo by referendum nemohlo mať rovnaké podmienky ako napr. voľby do NR SR, komunálne voľby, voľby do EP, či voľba prezidenta, kde platnosť volieb nie je viazaná na žiadnu povinnú účasť v %. Ideálna vízia fungovania referenda je model, že jednoducho prídu voliči v akomkoľvek množstve a rozhodnú vždy väčšinou hlasov, ktoré jasne povedia daným referendovým otázkam ÁNO, alebo NIE. Ak iné voľby nevyžadujú stanovené minimálne kvóra účasti oprávnených voličov, nemalo by to tak fungovať ani pri referende,“ upresnil právnik spôsob fungovanie referenda v SR. V ďalšej časti sa mladý právnik venuje samotnému referendu, ktoré by malo riešiť predčasné voľby.

,,Momentálne ak by politici chceli cez referendum vyvolať predčasné voľby, majú dve možnosti.

Prvú a to, že cez NR SR sa predloží v parlamente návrh na vypísanie referenda, kde predmetom bude otázka predčasných volieb. O takomto návrhu hlasuje NR SR uznesením! Návrh môžu predkladať vláda, prípadne poslanci. Touto formou ak by toto uznesenie prijala NR SR, nebolo by potrebné zbierať 350 000 podpisov za vypísanie referenda.

Druhá možnosť je vyzbieranie 350 000 petičných podpisov zo strany občanov za vypísanie referenda o predčasných voľbách.

Pri obidvoch možnostiach platí postup, že na základe uznesenia NR SR, alebo na základe vyzbieranie 350 000 petičných podpisov, prezident SR do 30 dní od predloženia uznesenia od NR SR, alebo vyzbierania petičných podpisov, vyhlási termín konania referenda.“ Právnik v závere popisuje dôvody prečo politici majú problém podporiť takéto referendá!

,,Sám dosť dobre nechápem, prečo po tak dlhých rokoch nemajú politici odvahu referendum ako také sfunkčniť. Referendum je jeden z najdemokratickejších nástroj. Ľudia si touto formou môžu zodpovedať na jednotlivé otázky a rovnako vládne strany si tak môžu odpovedať či ich spôsob politiky je správny, alebo nie. Pripadá mi to, že politici na Slovensku sa boja zrkadla od vlastných voličov!“ Nemyslím si, že politici nevnímajú ,,tlak ulice“ a nedokážu vyhodnotiť kedy už situácia začína prerastať… Myslím si, že samotná koalícia by mala dať jasný signál svojim voličom, že sa neboja referenda a mali by dať možnosť v referende ľuďom povedať svoj názor a rozhodnúť sa. Tak by sa v prvom rade upokojila situácia na Slovensku a zároveň by politici mali odpoveď či ich práca pre ľudí je dostatočná! Ja osobne budem vždy rešpektovať názor väčšiny a samotné referendum koniec koncov nemusí znamenať pád vlády a môže aj potvrdiť ich oprávnenosť vládnutia. Takže pokiaľ toto naši politici pochopia, potom sa vieme posunúť ďalej v tejto téme a samozrejme v neposlednom rade je potrebné mať konečne politikov, ktorí samotné referendum zákonne zmenia tak, že referendá budú platné a použiteľné!“ doplnil v závere právnik.

Celé video k tejto téme si môžete pozrieť pod článkom.