ilustračná fotka
ilustračná fotka

Právnik sa vyjadruje k plošnému testovaniu, nariadeniam v spojitosti na preukazovanie sa negatívnym výsledkom na Covid-19 v prevádzkach a v zamestnaní. (video v článku)

Bratislava 8.11.2020 – Právnik Marek Géci vo svojich videách oslovuje posledné dni desaťtisíce ľudí, ktorí hľadajú odpovede a pomoc pri nejasných nariadeniach, ktoré častokrát metú občanov a spôsobujú problém zamestnancom, zamestnávateľom a majiteľom prevádzok. Právnik sa vo videách snaží ľuďom poradiť ako postupovať a ako hlavne akútne vyriešiť problém. Právnik sa vyjadril k aktuálnym opatreniam, ktoré budú platiť od 9-14.11. 2020.

,,Som nesmierne sklamaný ako sa začína zaobchádzať s našimi právami a pod rúškom zodpovednosti sú ľudia vydieraní. Vláda sa nepoučila z prvého testovania, dokonca sa nepoučila ani z druhého a už dnes premiér začína ľudí tlačiť do polohy, že ak nebudeme zodpovední, bude ekonomiku musieť zatvoriť, ale má liek. Chcel by nás znova pretestovať do konca roka! Pýtam sa, dokedy toto budeme ešte schopní tolerovať? Tu už skutočne končia všetky žarty. Dnes to je testovanie, zajtra to bude dobrovoľné očkovanie a keď nie, znova nepustia ľudí do obchodov, do práce? Premiér prezentuje plošné testovanie ako všeliek! A kde je ten liek ak nám neustále pribúdajú cez PCR testy ďalší pozitívni cez 2000 nakazených denne? Už sa treba ,,vyliečiť „z tejto demagógie a namiesto kšeftov s testami a vyhadzovaním stoviek miliónov na pretestovávanie, treba začať testovať cielene, zvýšiť dohľadávanie kontaktov u pozitívnych pacientov, umožniť ľuďom bezplatné testovanie na PCR testy a zaviesť testovanie aj formou odberu slín. To naozaj táto vláda si myslí, že ľudia si nechajú každý týždeň pchať nejaké paličky do nosných dierok a svet sa bude pozerať či sme tu už naozaj bez názoru a zdravého rozumu? To skutočne majú podstupovať lekári, zdravotné sestry, policajti, domovy sociálnych služieb, tento postup každý druhý týždeň ako sa údajne plánuje??? Tí ľudia nie sú nejaké stroje, ani opice!!! V Čechách upustili od plošného testovania, nakoľko si uvedomili, že antigénové testy nie sú vhodné na plošné testovanie aké realizujeme na Slovensku a naopak, chcú toto testovanie riešiť cielene napr. v nemocniciach,“ dodal Géci. ,,Ja si uvedomujem, že treba skutočne a zásadne postupovať proti Covid-19 a ani nijak túto situáciu nezľahčujem, rozprávam sa o tom s mnohými lekármi, počúvam ich názor, ale Slováci nie sú nejakí hlupáci, aby sme ich tu plašili, sankcionovali a stále do niečoho nútili,“ doplnil právnik.

V ďalšej časti právnik poukazuje na testovanie v iných krajinách. ,,Ďalší príklad ako funguje demokracia je Liverpool. Tam prebieha plošné testovanie iba na základe dobrovoľnosti a nehrozia tam za neúčasť žiadne sankcie!!! Viete čo je zaujímavé? Ľudia tam chodia a dávajú sa dobrovoľne testovať! Pokojne to takto mohlo dopadnúť aj na Slovensku a bez vyhrážok a donútenia! Nikoho tam nikto nevydiera, že nebude môcť ísť do obchodu, von, lebo nebude mať certifikát. Testuje sa tam troma spôsobmi antigénovým, PCR testom a testom zo slín! Spôsob testovania zo slín už mimochodom využívajú aj Rakúšania, Francúzi a v Čechách by ho mali začať používať ešte tento rok! Slovensko? My nakupujme antigénové testy a uspokojujme sa, že to je liek a očakávajte, že pred Vianocami nás znovu budú chcieť pretestovať!“

Právnik dal do pozornosti posledné zmeny v nariadení vlády, kde si treba dobre prečítať záver kde vláda:

C. odporúča

hlavnému hygienikovi SR

C.1. vydať vyhlášku, ktorou uloží povinnosť relevantným subjektom (zamestnávateľom, prevádzkovateľom, atď.) vyžadovať potvrdenie o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo certifikát vydaný Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaný subjektom podieľajúcim sa na testovaní „Spoločná zodpovednosť“ pri vstupe do ich objektov.

,,Takže sa pýtam, prečo ak vláda odporúča niečo hlavnému hygienikovi a odporúča mu ,,uložiť povinnosť“ , prečo p. Mikas iba neodporúča, ale rovno ukladá povinnosť v jeho vyhláškach ak mu vláda umožňuje si vybrať?? Prečo vláda priamo v núdzovom stave neukladá povinnosti a nechá to ,,hodené“ na Mikasa? V tomto prípade sa dá konštatovať, že pán hlavný hygienik plní svoju funkciu s vyznamenaním. Vláda odporúča a pán hygienik na svoju zodpovednosť prikazuje!!! Nezávidím túto zodpovednosť pánovi Mikasovi a vôbec by som sa nečudoval, že po skončení tejto pandémie a núdzového stavu, bude musieť možno riešiť práve on množstvo trestných oznámení na jeho úrad, osobu? „ dodal Géci.

Celé video právnika o plošnom testovaní a čo to spôsobuje ľuďom v bežnom živote si môžete vypočuť vo videu.