ilustračná fotka
ilustračná fotka

Právnik sa podelil o aktuálny problém, ktorý riešia mnohí zúfalí rodičia.

Bratislava 24.3.2021 – Právnik Marek Géci spoločne s kolegyňou JUDr.Hamackovou, investovali svoj voľný čas do pomoci občanom počas pandémie a to úplne zadarmo. Pre našu redakciu sa vyjadril samotný právnik: ,,Absolútne sme šokovaní, čakali sme nával, ale až tak veľký popravde nie. Tu sa ukazuje aká skutočne vážna je situácia na Slovensku a ľudia naozaj už nevedia odkiaľ kam. O to ma viac mrzí to čo sa deje vo vláde a ako bezcitne postupujú a nevnímajú čo sa deje na Slovensku. Budeme sa snažiť poškodeným občanom pomáhať, ale pôjde to pomalšie ako som plánoval. Je toho skutočne moc,“ uviedol právnik k samotnej pomoci. Pre našu redakciu priniesol v skutku prekvapivú informáciu. Podľa jeho slov, čoraz viac prichádza žiadostí o pomoc z dôvodu, že na školách testovali deti bez súhlasu zákonných zástupcov. ,,Áno, môžem to potvrdiť. Minimálne v niektorých prípadoch mi rodičia poslali informáciu, kde si ZŠ nevypýtala od zákonného zástupcu dieťaťa povolenie na vykonanie testu na Covid – 19., ktorého realizáciu mali vykonať v priestoroch školy. Rodičia sa pýtajú ako postupovať, čo to má znamenať? V skutku ide o bezprecedentné porušenie práv. Rodič o podobnom úkone musí byť informovaný a škola by mala mať písomný súhlas od rodiča dieťaťa, ktoré ma podobný test absolvovať. Je nepredstaviteľné aby rodič nemal informáciu kedy, kto a akým spôsobom bude vykonávať určitý zdravotný úkon na dieťati. To sme kde dopracovali? Smerujeme do doby kedy deti budú iba tak na uliciach odchytávať a testovať? Samozrejme to myslím pritiahnuto za realitu, ale nie sme od niečoho takého ďaleko,“ neskrýva právnik rozhorčenie!

,,Ak môžem rodičom poradiť, v tomto prípade je nevyhnutné písomne kontaktovať školu a žiadať písomné vysvetlenie z akého dôvodu postupovali ako postupovali a prečo si škola nevyžiadala písomný súhlas zákonného zástupcu na vykonanie testu na Covid – 19. Ja neriešim samotné odôvodnenie testovať, alebo netestovať deti na školách, toto je otázka na rodičov a kompetentných či to je opodstatnené riešenie a prevencia, ale čo absolútne z právneho hľadiska vylučujem, je postup neinformovania rodičov detí a v prípade, že sa takéto konanie skutočne potvrdí, takýto postup môže mať vážnu právnu dohru,“ uvádza právnik.

V závere dal radu aj pre samotné školy. ,,Chcem touto cestou poprosiť všetkých riaditeľov škôl k obozretnosti. Chápem pod akým tlakom musíte pracovať vo svojich školách a chápem, že chaos, ktorý v súčasnej dobe musíte riešiť na základe nejednoznačných usmernení zo strany ministerstva školstva, skutočne vnímajte radšej veci triezvo. Ak skutočne máte nariadenie od ministerstva deti testovať, informujte rodičov detí, vytvorte si aj vlastný dotazník a požiadajte zákonných zástupcov o súhlas. Právo rodiča je vedieť čo sa deje s ich deťmi a aký zásah do ich práv sa uskutočňuje. Nenechajte sa vtiahnuť do chaosu politikov, tí poväčšine sami nevedia čo už robia, alebo prikazujú,“ popísal Géci vo svojom stanovisku pre našu redakciu.