ilustračná fotka / zdroj: RTVS
ilustračná fotka / zdroj: RTVS

V stredu večer na RTVS v relácii Do kríža, ktorá rozoberala Covid – 19, diskutovali Peter Visolajský, Igor Bukovský a Richard Kollár. Ako je to teda s kvalitou testovania Covid – 19 na Slovensku?

Bratislava 24.9.2020 – Posledné mesiace médiá deň čo deň riešia nárasty infikovaných na ochorenie Covid – 19 a situácia je podľa predstaviteľov štátu vážna. Igor Bukovský poznamenal, že v úvode sme sa ako spoločnosť zľakli z vírusu, momentálne už z dlhodobého hľadiska nie je opodstatnené naďalej živiť strach a neistotu. Podľa jeho slov to škodí samotnému organizmu, imunite. Jedna zo základných otázok moderátora bola, či Slovensko testuje odpadové vody cez ktoré v zahraničí dokážu efektívne posúdiť premorenosť obyvateľstva. Z odpadových vôd sa dá totiž efektívne zistiť výskyt vírusu pre danú lokalitu.

Doktor Peter Visolajský z Ústredného krízového štábu potvrdil, že testy z odpadovej vody by podľa jeho informácií si malo dať realizovať hlavné mesto Bratislava naposledy v jarných mesiacov a momentálne sa netestuje. Doktor Visolajský potvrdil, že v Maďarsku takto dokážu efektívne týmto spôsobom reagovať na výskyt vírusu pre danú oblasť a vedia tak posúdiť z týchto testov odpadových vôd či ide o komunitné šírenie ochorenia, alebo nie. Zároveň potvrdil vysokú efektívnosť takéhoto testovania odpadových vôd, nakoľko PCR testy na Slovensku nie sú 100% spoľahlivé. Ich dôveryhodnosť sa pohybuje podľa jeho vyjadrenia niekde na úrovni 70% a aj túto kvalitu ovplyvňuje aj niekoľko faktorov napr. či je použitý správny odberový set, spôsob ako sa samotný odber vykoná, atď. V hre je teda množstvo faktorov.

MUDr.Peter Visolajský, člen Ústredného krízového štábu / zdroj: RTVS

Rovnako doktor Bukovský poukázal na nepresnosť PCR testov, ktoré podľa jeho slov namerajú aj veľké percento ľudí, ktorí absolútne nie sú pre svoje okolie infekční, zároveň nijak nemôžu prenášať vírus, ale aj napriek tomu sú pozitívne testovaní pri klasickom PCR teste a považujeme ich za chorých, následne ich evidujeme v štatistikách. Podľa štúdii a odbornej diskusie ktorá tam prebieha v USA, sa už dnes dá podľa jeho slov povedať, že ak by samotné meranie sa realizovalo laicky povedané na menšej citlivosti, čo by malo dostačovať, počet pozitívne testovaných z momentálneho celkového počtu pozitívne testovaných by sa znížil až na 10%!

Aplikovaní matematik Richard Kollár sa k PCR testom vyjadril v tom duchu, že samotné testovanie a ich presnosť závisí od množstva faktorov ako napr. kedy testujeme pacienta, rovnako to ovplyvňuje aj to v akom čase počas dňa odoberáme vzorku. Poznamenal, že faktorov je veľmi veľa a žiaľ nemáme iné nástroje ako testovať okrem PCR testov a ak by sme ich mali, určite by ich odporučil.

Pred niekoľkými dňami sme priniesli informáciu z USA, kde New York Times prišli zo zásadnou správou. Dáta z testov uskutočnených v Massachusetts, New Yorku, Nevade a na iných miestach USA ukazujú, že nad 90 % osôb, ktoré majú pozitívny výsledok testu na wuchanský koronavírus, v skutočnosti nie je nakazených. Ide v podstate o niečo ako popisoval doktor Bukovský v relácii Do kríža na RTVS.

Ako informoval New York Times, údajne prevažná väčšina ľudí, ktorí majú „pozitívny“ výsledok testu na koronavírus (COVID-19), v sebe v skutočnosti vírus nemá, informuje list New York Times – respektíve má ho v sebe v tak nepatrnom množstve, že nakazenie druhého človeka neprichádza v úvahu. Vypadá to, že PCR testy, ktoré vydesili už milióny ľudí a ďalší na ne stoja rady po príchode z rizikových krajín, sú zjavne poriadny problém. Podľa vyjadrení našich odborníkov na Slovensku, črtá sa rovnaký problém s PCR testami aj v Slovenskej republike. Článok o nepresných PCR testoch v USA si môžete pozrieť tu.

Reláciu Do kríža zo dňa 23.9.2020 si môžete pozrieť pod týmto odkazom/ zdroj: RTVS