ilustračná fotka
ilustračná fotka

Farmaceutická firma AstraZeneca prerušila testy vakcíny proti koronavírusu.

Lonýn 9.9.2020 – AstraZeneca je jednou z deviatich farmaceutických firiem, ktoré sa v utorok zaviazali „zachovať integritu vedeckého procesu. Farmaceutická firma AstraZeneca prerušila testy vakcíny proti koronavírusu po tom, čo sa u jedného z účastníkov prejavili vedľajšie účinky, uviedla v utorok hovorkyňa spoločnosti Michele Meixellová, ktorú citovala agentúra DPA. Informujú o tom viaceré médiá.

Koncom augusta začala spoločnosť s finálnou treťou fázou klinických testov, ktoré sa uskutočňujú v Británii, Brazílii, Spojených štátoch a Juhoafrickej republike. Pri veľkých testoch sa choroby môžu vyskytnúť náhodne, ale musia byť nezávisle a podrobne preverené. Urýchlene pracujeme na preskúmaní tohto incidentu, aby sme minimalizovali potenciálne dôsledky na časový plán testov,“ vysvetlila Meixellová.

Medicínsky portál Stat News dodáva, že presné okolnosti incidentu neboli bezprostredne známe. Stanovisko hovorí iba o „potenciálne nevysvetlenej chorobe“.

Námestník austrálskeho hlavného hygienika Nick Coatsworth v reakcii na prerušenie testov uviedol, že ide o „vážny prejav vedľajších účinkov, ktorý musí byť preskúmaný“. Austrália bude totiž v prípade úspešných testov jednou z prvých krajín, ktorá sa k tejto vakcíne dostane. Dohoda nákupu hovorí o hodnote 1,2 miliardy dolárov (miliarda eur), podľa ktorej Austrália dostane 84,8 milióna dávok vakcíny v priebehu roku 2021.

Daná spoločnosť bude mať určite enormný záujem na pokračovaní testov a dotiahnutí ich k legitímnemu výsledku! Povedzme si otvorene, ide o ,,nemalé peniaze“.