Peklo v Kalifornii

Masívne ohne zasiahli veľkú časť severnej Kalifornie.

Kalifornia 24.8.2020 – Masívne ohne zasiahli veľkú časť severnej Kalifornie a zatiaľ zasiahli viac ako 4 000 Km2 plochy štátu čo ich zaradilo na druhú priečku v celej histórii Kalifornie. Ohnisko ktoré miestny nezívajú LNU Lightning Complex Fire, horí cez päť častí štátu a to Napa, Sonoma, Lake, Yolo a Stanislaus. Tento požiar už zasiahol viac ako 1000 Km2 a je zastavený len na 17% podľa oficiálnych zdrojov. Tento požiar úplne zničil 845 budov a poškodil ďalších 231 len v časti štátu Lake Napa, uviedol Sean Kavanaugh vedúci z oddelenia Lesov a Ochrany pred požiarmi.

Sobotu poobede vyhlásil Prezident Donald Trump štát za zasiahnutý vážnou pohromou čo umožnuje uvoľniť federálne fondy pre obete zasiahnuté týmto požiarom. Guvernér Gavin Newson uviedol že Kalifornia bojuje s dvomi najväčšími ohniskami vo svojej histórii a videla skoro 600 nových požiarov len minulý týždeň spôsobené takzvanými suchými bleskami (zásah blesku bez sprievodného dažďa) nakoľko je Kalifornia momentálne sužovaná extrémne horúcim počasím.

V celom roku 1987 bolo v Kalifornii okolo 11 000 požiarov spôsobených bleskami no tento rok to je už viac ako 12 000, len v piatok ich bolo viac ako 100 povedal Jeremy Rahn hovorca Kalifornských požiarnikov.

Viac ako 13 700 požiarnikov bojuje s týmto živlom na viac ako dvadsiatich závažných ohniskách. Národná garda bola aktivovaná a poskytne podporu helikoptér a viac ako 200 ľudí. Pri požiari umrel zamestnanec Pacific Gas & Utility pri tom ako sa snažil sprejazdniť cestu pre zásahové jednotky. Ďalšou obeťou je pilot helikoptéry ktorý havaroval v stredu ráno pri zabezpečovaní polievania týmto strojom. Taktiež bolo zadržaných viacero podozrivých z rabovania a krádeží čo stálo v oficiálnom vyhlásení oddelenia šerifa v Santa Cruz.

Doteraz bolo evakuovaných viac ako 115 000 obyvateľova Kalifornie a toto číslo s najväčšou pravdepodobnosťou nie je konečné, vyjadril sa Nick Traux veliteľ požiarnych jednotiek Kalifornie.