ilustračná fotka
ilustračná fotka

Zameriavať sa bude polícia  na nosenie rúšok, dodržiavanie karantény a zákazu vychádzania.

Bratislava 19.12.2020 – Polícia bude predovšetkým kontrolovať nosenie rúšok, dodržiavanie karantény a zákazu vychádzania. Hliadky budú náhodne aj na hlavných cestných ťahoch, na železničných staniciach či v miestach s väčšou koncentráciou ľudí. Polícia pripomenula platný núdzový stav a to, že od soboty rána bude platiť zákaz vychádzania. Upozornila na vysoké sankcie až do 1695 eur.
„Policajti budú aj naďalej kontrolovať dodržiavanie aktuálnych epidemiologických opatrení a vydaných vyhlášok hlavného hygienika Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, čiže povinnosť nosenia rúšok v interiéri a v exteriéri, dodržiavanie karanténnych opatrení, obmedzené fungovanie prevádzok a podobne. Tiež dodržiavanie opatrení uznesenia vlády SR k zákazu vychádzania v súvislosti so slobodou pohybu a pobytu na území SR,“ uviedla hovorkyňa. Kontrola zákazu vychádzania bude náhodná aj na hlavných cestných ťahoch. Polícia zdôraznila, že opatrenia sú prijaté proti šíreniu pandémie, na ktorú denne umierajú ľudia. Preto považuje za prvoradé držať sa ich a čo najviac sa zdržiavať doma.
Bárdyová vysvetlila, že aj pri policajných kontrolách je dôležité komunikovať a vysvetliť dôvody opustenia bydliska. Deklarovala ústretovosť hliadok pri hodnovernom preukázaní účelu cesty. Na uľahčenie presunu a urýchlenie kontroly odporúča mať pri sebe napríklad pracovnú zmluvu, potvrdenie od zamestnávateľa, súdne rozhodnutie o starostlivosti o dieťa, doklad z nákupu a podobne. Doplnila, že to nie je povinnosť, ale môže to uľahčiť kontrolu.