ilustračná fotka
ilustračná fotka

Dohoda o posilnení vojenskej prítomnosti USA v Poľsku je realitou!

Varšava 15.8.2020 – Agentúra DPA dnes informovala, že Spojené štáty podpíšu v sobotu dohodu s Poľskom o posilnení vojenskej prítomnosti USA v Poľsku o 1000 vojakov a zriadení predsunutého veliteľstva 5. zboru pozemných síl USA na území krajiny.  Dohodu o posilnení obrannej spolupráce (EDCA) podpíše americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo a poľský šéf rezortu obrany Mariusz Blaszczak v Prezidentskom paláci vo Varšave. V sobotu sa Pompeo v rámci svojho programu takisto zúčastní osláv stého výročia Bitky o Varšavu, počas ktorej v roku 1920 mladá Poľská republika ubránila svoju nezávislosť a zastavila ťaženie ruských boľševikov do západnej Európy. V Poľsku sa v súčasnosti nachádza približne 4500 amerických vojakov.

Americkí vojaci môžu na rotačnej báze pôsobiť v Poľsku, severovýchodnej Európe a Pobaltí a na juhovýchode, neďaleko Čierneho mora, informoval Pentagon.

Krok USA a Poľska posilniť vojenskú prítomnosť vojakov na území Poľska, určite bude vyhodnocovať aj Rusko. Tento krok môže prispieť k ešte väčšej skepse vo vzťahoch Ruska k USA a zároveň to môže vyvolať značný konflikt tak v Európe ako aj v globálnom ponímaní.