ilustračná fotka / FFP2 respirátor
ilustračná fotka / FFP2 respirátor

Vo štvrtok (8.4.) zasadne konzílium odborníkov.

Bratislava 7.4.2021 – Zlepšujúca sa pandemická situácia, a to konkrétne zníženie počtu hospitalizovaných v nemocniciach pod hranicu 3000 pacientov a tiež nižšie reprodukčné číslo umožňuje podľa šéfa Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Mateja Mišíka, že opatrenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu by sa mohli od 19. apríla uvoľniť. V stredu to za prítomnosti ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.

„Situácia sa mierne zlepšuje, ale stále nemáme vyhraté,“ povedal minister zdravotníctva. Pripomenul, že od budúceho pondelka (12.4.) budú podľa COVID automatu v čiernej zóne, teda vo štvrtom stupni varovania, už len dva okresy – Kysucké Nové Mesto a Poprad. V bordovej zóne bude 36 okresov a v červenej zóne ich bude 39. Okresy Nové Zámky a Zlaté Moravce sa od pondelka budú nachádzať v prvom stupni varovania. Celkovo ešte krajina zostane budúci týždeň v čiernej zóne.

Lengvarský doplnil, že na umelej pľúcnej ventilácii je stále vysoký počet pacientov. Vo štvrtok (8.4.) zasadne konzílium odborníkov. To má rozhodovať o ďalšom spôsobe testovania a o nastavení opatrení. Zlepšujúcu sa situáciu pripisuje dodržiavaniu opatrení.