Bratislava 17.8.2021

Tak ako všetko čo pre našich občanov pripravuje Slovenská vláda tak aj očkovacia lotéria dopadla po prvom odvysielaní fiaskom. Organizátori nie len že nemysleli na skupiny obyvateľstva ako sú zrakovo a sluchovo znevýhodnení občania ale dokonca nemysleli ani len na tých ktorý bývajú v častiach Slovenska kde pozerajú televíziu inak ako po televíznom rozvode.

Svoje by o tom vedela povedať diváčka Zuzana ktorá mala možnosť vyhrať 400 tisíc eur no opozdenie televízneho signálu ktorý sledovala cez internet ju o túto život meniacu sumu pripravilo. Akoby toto nebolo dosť na človeka ktorému sa mohol behom 20 sekúnd zmeniť život, doslova a do písmena ju minister financií Matovič vysmial vo svojom facebookovom statuse hneď po ukončení tejto blamáže na televíznych obrazovkách. Po sprche kritiky ktorá sa na neho zniesla z každej strany sa rozhodol aj s riaditeľom RTVS s danou pani spojiť a údajne sa právne snaží zistiť aké sú možnosti aby predsa výhru získala. Neviem ako si túto situáciu pán Matovič predstavuje nakoľko relácia prebieha pod notárskym dozorom s jasnými pravidlami.

Toto je jasným príkladom aký diletanti zastávajú najvyššie štátne funkcie keď napriek tomu že tak ako ministerstvo aj RTVS disponujú stovkami zamestnancov nedokázali pripraviť ani tak jednoduchú úlohu akou je Očkovacia lotéria. Pričom takéto lotérie sa organizovali v desiatkach štátov no len ten náš sa vo svete zviditeľnil ako jedno veľké fiasko.

Ostáva nám len dúfať že tie milióny ktoré boli vynaložené na túto lotériu skutočne prinesú očakávaný úžitok. Podľa útvaru hodnoty za peniaze pôsobiaceho pod ministerstvom financií, náklady môžu prekročiť 50 miliónov eur no podľa odhadov tohto útvaru ak očkovacia lotéria prinesie najmenej 6100 ľudí ktorý sa zaočkujú bude mať zmysel. Ale ako sme si už na Slovensku zvykli aj toto číslo je len odhad a je vysoko pravdepodobné že nikdy nebudeme vedieť či táto zábavka k niečomu skutočne bola a koľko nových očkovaných priniesla.