ilustračná fotka / zdroj: facebook
ilustračná fotka / zdroj: facebook

Postupné uvoľňovanie bude údajne závisieť od zlepšovania situácie.

Bratislava 10.12.2020 – Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR predstavia tzv. COVID-automat, podľa ktorého sa bude otváranie riadiť. Takzvaný lockdown bude na celom Slovensku platiť minimálne tri týždne v každom okrese. V regiónoch s najhoršou epidemiologickou situáciou to môže byť aj o niekoľko týždňov dlhšie, povedal premiér Igor Matovič (OĽANO). Ak bude pod kontrolou najmä situácia v nemocniciach, tak postupne budú končiť lockdowny a zavretia podľa incidencie v danom okrese, vysvetlil Matovič. Podotkol, že niekde lockdown môže trvať tri týždne, a to do 10. januára, avšak v najhorších regiónoch môže trvať o pár týždňov viac.

Cieľ je taký, aby sa každý okres otvoril z lockdownu vtedy, ak dosiahneme epidemiologickú situáciu takú, že bez akéhokoľvek strachu budeme môcť deti pustiť do školy bez testovania, za podmienky testovania učiteľov alebo personálu,“ priblížil predseda vlády. Dodal, že „po špičkách“ sa budú potom môcť otvoriť aj interiéri reštaurácií s približne polovičnou kapacitou.

Matovič avizoval, že Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR predstavia tzv. COVID-automat, podľa ktorého sa bude otváranie riadiť.

Zásadné zmeny nastanú od 11.12.2020!

Fungovanie terás v reštauráciách sa od piatka 11. decembra zakáže.

Jedlo budú môcť vydávať už len so sebou. Po skončení týchto opatrení by sa mohlo fungovať spôsobom, že reštaurácie by mohli využívať 50% svojej kapacity, uviedol to premiér Matovič.

 Od 14. decembra sa sprísnia podmienky pre hotely, vleky a lanovky.

Návštevníci budú musieť mať negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín, v lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti. Návštevníci hotelov budú musieť mať takisto negatívne testy, nebude umožnené stravovanie v spoločných priestoroch.

Školské prázdniny začnú od 21.12.2020.

Hlavný hygienik uviedol, že si od tohto opatrenia sľubujú zníženie mobility.

Od 21. decembra sa zatvoria všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií či lekární. 

OD 28.12.2020 sa budú musieť pravidelne testovať zamestnanci v podnikoch nad 500 zamestnancov.