ilustračná fotka /zdroj :facebook Branislav G.
ilustračná fotka /zdroj :facebook Branislav G.

Pilotné testovanie žiakov výplachom ústnej dutiny sa údajne ukázalo ako efektívne a bezpečné.

Bratislava 19.3.2021 – Zriaďovatelia a riaditelia škôl si pochvaľujú jednoduchší a príjemnejší spôsob testovania na COVID-19, ktorý priniesol aj vyšší záujem zo strany zákonných zástupcov žiakov. Po prvom týždni je záujem oň štvornásobne vyšší. Kloktacie testy sú určené pre žiakov, ktorí sa zúčastňujú prezenčného vyučovania v obmedzenom počte päť žiakov a jeden učiteľ. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. „Veľmi ma teší, že záujem o kloktacie testy rastie, máme ich vyskúšané a overené v praxi. Naším spoločným prianím je čo najviac umožniť žiakom mať riadnu výučbu v bezpečnom prostredí,“ popísal svoje pocity minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Tento druh testovania, z odobratej vzorky prostredníctvom výplachu ústnej dutiny žiaka, sa vyhodnocuje v laboratóriu PCR testom na zistenie prítomnosti vírusu SARS-CoV-2. Výhodou kloktacích testov je omnoho presnejšia/citlivejšia detekcia prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v porovnaní s antigénovými testami. 

Nadšenie ministra školstva je síce pekné, ale reakcie bežných rodičov už tak očarujúco neznejú. Množstvo rodičov tento spôsob považuje za neustále obťažovanie ich detí a zásah do ich práv na vzdelávanie.