ilustračná fotka / zdroj : facebook
ilustračná fotka / zdroj : facebook

Toto varovanie prichádza po tom ako dvaja zamestnanci NHS, ktorí boli očkovaní v utorok počas prvého dňa očkovaní v rámci Anglicka.

Anglicko 9.12.2020 – Anglický úrad zdravotného dohľadu vyzýva občanov s históriou vážnejších alergických reakcií, aby si nedávali podať očkovaciu látku od spoločnosti Pfizer po tom ako sa u dvoch medikov z NHS, ktorí boli zaočkovaní v utorok, prejavili vážne reakcie na túto látku.

Profesor Stephen Powis z národnej zdravotníckej organizácie Anglicka povedal v stredu, že agentúra pre dohľad nad liečivami (MHRA), vydala varovanie pred podávaním očkovacej látky Pfizer Covid-19.

Ako je bežné pri nových vakcínach, MHRA preventívne doporučila, aby ľudia s významnou anamnézou alergických reakcií neboli očkovaní.”

Toto varovanie prichádza po tom ako dvaja zamestnanci NHS, ktorí boli očkovaní v utorok počas prvého dňa očkovaní v rámci Anglicka, zaznamenali vážne vedľajšie účinky. Obaja mali históriu alergických reakcií a obaja sa zotavujú.

NHS informovalo nemocnice a tie sa budú pred očkovaním informovať o tom, či pacienti majú históriu alergických reakcií. Zatiaľ je na trhu dostupná len látka od Pfizer, ale očakáva sa že aj Anglická značka Astra Zeneca dostane povolenie do konca tohto roku aj napriek len 70% účinnosti očkovacej látky.

Anglické prípady nie sú jediné FDA (Americký úrad pre kontrolu liečiv) informoval o štyroch prípadoch kde nastalo u pacientov ktorým bola podaná vakcína Pfizer Covid-19, paralýza tváre. Na tieto prípady upozornil úrad po tom, čo boli odhalené výsledky testov pred začatím očkovania v USA.

Podľa dokumentov sa u pacientov objavila dočasná paralýza tváre. Tento stav pripomínal mozgovú príhodu kedy časť tváre prípadne celá tvár stratí akúkoľvek svalovú kontrolu a opadne. Väčšinou sa tvár po určitom čase vráti do pôvodného stavu.

Napriek tomu, že FDA poznamenalo, že je bežné pri určitej časti populácie, kedy sa môžu pri vakcinácii zaznamenať následky, zaradilo tieto prípady pod dohľad a taktiež oznámili, že budú sledovať či sa budú takéto prípady vyskytovať častejšie.

Podľa zverejnených dokumentov vedľajšie účinky vakcíny sú bežné, no nejedná sa o vážnejšie vedľajšie účinky. 84% ľudí zaznamenalo jeden, prípadne viac vedľajších účinkov, 63% zaznamenalo slabosť, 55% bolesť hlavy, 32% zimnicu, 24% bolesť kĺbov a 14% zaznamenalo zvýšenú teplotu a prechladnutie.

Napriek týmto výsledkom FDA označilo výsledky za dostačujúce a táto očkovacia látka, ktorá sa podáva v dvoch dávkach medzi ktorými sú tri týždne, má 50% účinnosť už po prvej dávke a 95% účinnosť po druhej.

Zdroj: http://www.fda.gov