Stredozemné more 26.8.2020 – Napätie tlie v stredozemnom mory medzi Gréckom a Tureckom pričom obaja sú spojencami NATO no dávnymi rivalmi. Možná vojenská konfrontácia môže zasiahnuť celý región.

Vojenské plavidlá z oboch krajín ukázali silu v Južnej časti Stredozemného mora v utorok, pričom sa obe krajiny súťažia o nadvládu v regióne a získať kontrolu na plynom a ropou prepravovanou týmto koridorom. Kým týto spojenci NATO medzi sebou vedú takzvanú Diplomaciu delových člnov, Nemecko sa snaží znížiť napätie ktoré by mohlo zasiahnuť tento región. „Konverzácia sa musí otvoriť a nie zavrieť medzi Tureckom a Gréckom, miesto provokácií potrebujeme spraviť kroky ktoré sytuúaciu zmiernia a povedú k priamim rokovaniam“, povedal minister zahraničných vecí Heiko Maas na socíálnych sieťach pred svojou návštevou v Aténach a Ankare.

Napätie stúplo po tom ako v pondelok Ankara oznámila že predlžuje svoju výskumnú misiu v daných vodách pričom táto misia mala skončiť práve v pondelok. Turecká Oruc Reis výskumná loď je doprevádzaná vojenskou loďou a Turecký minister obrany oznámil že plánuje vojenské cvičenia v danej oblasti. Turecké a spojenecké vojenské lode vykonajú v Južnej časti Stredozemného mora 25.8.2020 tréning na podporu koordiníácie a interpoperability.

Podľa vedeckej štúdie z roku 2010 vykonanej US Geological Survey, je podľa odhadov viac ako 1,7 miliardy barelov ropy a 122 triliónov kubických metrov nevyťaženého plynu v tejto časti Stredozemného mora.

Gréci považujú turecké výskumné lode operujúce v tejto oblasti za nelegálne a Atény reagovali vyhlásením lodného vojenského cvičenia v rovnakej lokalite a taktiež pri Gréckom ostrove Kastellorizo, ktorý leží len 2 kilometre od tureckého pobrežia. „Grécko reaguje pokojne no pripraveno ako na diplomatickej tak aj operačnej úrovni a môžete si byť istý že urobí všetko pre to aby si ochránilo svoje suverénne práva“, povedal hovorca Gréckej vlády Stelios Petras v pondelok.

Na opačnej strane reagoval hovorca tureckého prezidenta Recep Tayyip a nazval grékov nezodpovednými a „rozmazanými“ a povedal že grécko ohrozuje navigačnú bezpečnosť pre lode v tejto časti mora. „Odteraz je Grécko jediným vinníkom negatívneho vývoja v tomto regióne,“ povedal Erdogan v pondelok.

Snaha Nemecka o dohodu medzi Gréckom a Tureckom stroskotala v Júly. Turecko zastavilo výskum ložísk počas rokovaní no podľa Turecka tieto rokovania zlyhali po tom čo Grécko podpísalo čiastočnú vymedzovaciu dohodu s Egyptom. „Kedže Turecko robí svoj prieskum v týchto vodách naše vrtné lode budú pokračovať tak ako je plánované. Naše argumenty sú silné pod medzinárodným právom. Grécko sa spojilo s niektorímy krajinami lebo mu chýba dôverihodnosť.“ povedal Turecký minister energetiky Fatih Donmez v utorok. Donmez narážal na podporu Grécka ktoré je členom európskej únie a dostalo podporu od Francúzka a Spojených Arabských Emirátov. Francúzsko poslalo do tejto oblasti svoje vojenské ľodstvo a vyslalo lietadlovú loď k Gréckemu ostovu Kréta v strede Augusta.

Počas Augusta už prišlo ku kolízii medzi Gréckou a Tureckou vojenskou loďou pričom vážnejšiu škodu utrpela práve Turecká loď. Možnosť že príde k otvorenému konfliktu medzi týmito krajinami je veľmi vysoká a preto treba veriť že vyhrá diplomacia nad konfliktom.