Súdne procesy, prepieranie politických oponentov na verejnosti, aj to je realita súčasnej Európy?     

Bratislava 11.8.2020 –  Predseda parlamentnej  strany ĽS Naše Slovensko Marian Kotleba je politik, ktorý sa na politickej scéne už na prvý pohľad odlišuje od ostatných politikov. Je známi tým, že nemal v minulosti problém si sadnúť do kamiónu či traktoru, neprezentuje sa okázalým životným štýlom, nevozí sa na luxusných automobiloch. V minulosti mal rôzne kontroverznejšie  vyjadrenia, ktoré pobúrili hlavne lídrov iných politických strán, ale zároveň treba dodať, že dokázal mnohé politické vyjadrenia korigovať a dnes sa radí k politikom, ktorí prezentujú vecné témy. V otázke rómskej komunity má pomerne vyhranený názor, ale treba však znova dodať, že táto rétorika pramení z teórie, ktorú  dlhodobo hlása a to, že na Slovensku by mala platiť rovnosť pre každého občana a výhody by mali byť pre každého rovnaké. V tomto si líder Ľs Naše Slovensko nedáva servítku pred ústa a môže to poburovať túto menšinu občanov. Posledné mesiace je politik „zamestnaný“ súdnym procesom, ktorý pozorne sledujeme aj v našej redakcii. Predmetom pojednávania je odovzdávanie šekov v sume 1488,-EUR, ktoré mal Marian Kotleba odovzdať  pre sociálne slabšie rodiny a podľa jeho slov,  tak vlastne suploval štát a jeho povinnosť pomáhať slabším!

V priebehu pojednávaní boli vypočutí aj samotní obdarovaní, ktorí doposiaľ nepotvrdili nič čo by bolo extrémne, alebo by malo nasvedčovať nejaké porušovanie zákona a samotní obdarovaní na súde prejavili vďaku za predmetné dary. Na druhej strane sa pojednávania zúčastnili aj znalci, ktorí poukazovali na symboliku čísel a videli to z inej odvrátenej stránky.  Je však možné vo všetkom vidieť čísla? To je otázka, ktorú musia riešiť nezávislé súdy a nie politici a novinári.

V Taliansku sa zase začína rozbiehať súdny proces s  politikom Mateom Salvinim. Podstatou obvinenia je, že za čias ministrovania  Mattea Salviniho nemohli migranti z niektorých lodí vystúpiť hneď na breh, pretože museli čakať, kým ich presídlenie neprisľúbia iné  štáty Európskej únie.

Nezávislý“ taliansky súd tak spustil súdny proces, ktorý mnohí považujú za politicky motivovaný s  jediným cieľom odstaviť Mattea Salviniho z politického života a v pozadí všetkého vidia politikov z Berlína a Bruselu. Je faktom, že politik z Talianska je vo svojej krajine milovaní, ale aj zatracovaný.

Súdny proces s Matteom Salvinim  má podľa samotného  politika s vysokou pravdepodobnosťou rovnaký cieľ ako podobné súdne procesy v iných krajinách EÚ.

Reakcia Mattea Salviniho z 30. júla bola nasledovná:

Senát odhlasoval, aby ma poslali k súdu…

Oslavujú to Palamara, zbabelci, pašeráci a tí, ktorí dávali prednosť kreslu pred dôstojnosťou.

Som hrdý na to, že som bránil Taliansko: urobil by som to znovu a urobím to znovu, tiež preto, že iba teraz v júli je vylodeníí šesťkrát viac než v rovnakom období pred rokom, keď vo vláde bola Liga.

Idem dopredu, s hlavou vztýčenou a s čistým svedomím sa pozriem v kľude svojím deťom do očí, pretože som plnil svoju povinnosť s odhodlaním a zdravým rozumom.

Faktom zostáva, že tak  Kotleba ako aj Salvini sú presvedčení, že sa nedopustili ničoho protiprávneho.  Ako budú prebiehať ich súdne procesy budeme pozorne sledovať. Ľudia v týchto týždňoch po všetkých kauzách s korumpovaním sudcov,  rozhodne potrebujú mať pocit, že súdy rozhodujú spravodlivo a nezaujato.

Autor : Tomáš Šimčok