miesto prevozu Navaľného
miesto prevozu Navaľného

Navaľnyj je v umelom spánku, avšak nehrozí mu akútne nebezpečenstvo, uviedli v pondelok lekári berlínskej nemocnice Charité. Začína očakávaný diplomatický tlak na Rusko?

Berlín 25.8.2020 – Navaľnyj je v umelom spánku, avšak nehrozí mu akútne nebezpečenstvo, uviedli v pondelok lekári berlínskej nemocnice Charité, kde je Navaľnyj hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti. Agentúra DPA informovala, že Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo vyhlásení so šéfom nemeckej diplomacie Heikom Maasom v pondelok vyzvali Rusko, aby dôkladne a s plnou transparentnosťou vyšetrilo prípad pravdepodobnej otravy jedného z hlavných predstaviteľov ruskej opozície Alexeja Navaľného a vyvodili zodpovednosť voči tým, ktorí ju zavinili.

Vzhľadom na významnú rolu pána Navaľného pre politickú opozíciu v Rusku naliehavo vyzývame tamojších predstaviteľov, aby tento čin dôkladne vyšetrili a aby tak urobili s úplnou transparentnosťou, uvádza sa vo vyhlásení. „Zodpovedné osoby musia byť identifikované a musia za svoje činy zodpovedať,“ dodali nemeckí predstavitelia.

Veríme, že pán Navaľnyj sa úplne uzdraví. Naše priania adresujeme aj jeho rodine, ktorá prechádza ťažkou skúškou, napísali Merkelová a Maas.

Na pravdepodobnú otravu poukázali v pondelok aj nemeckí lekári. Z výsledkov ich testov totiž vyplýva, že v jeho tele sa našli „inhibítory cholinesterázy„. O akú konkrétnu látku však ide, zatiaľ nie je známe. Momentálne mu lekári podávajú atropín. Zaujímavé je, že v Tomsku sa s Navaľným pred jeho odletom stretol aj opozičný aktivista Ilja Čumakov. Navaľnyj si robil žarty z toho, že nechápe, že eště nezomrel. „S úsmevom hovoril o tom, že by sa mal ospravedlniť za to, že ešte nebol zavraždený,“ popísal Čumakov rozhovor. „Nakoniec ale povedal vážne, že jeho smrť by Putinovi nepomohla, pretože by z neho spravila hrdinu,“ cituje Čumakova agentúra Reuters. Pred rokom mal tak silnú alergickú reakciu na neznámu látku, že ho museli hospitalizovať.

Jediné objektívnosť a zdravý úsudok môže v tejto fáze pomôcť a špekulácie iba nahrávajú k teóriám, ktoré zaváňajú ,,honom na čarodejnice.“ Treba už iba dúfať, že Navaľnyj nebol nakoniec iba osobou, ktorú niekto trefne a účelovo obetoval pre ,,vyšší zámer“ a cieľ vyvolať ďalší diplomatický nepokoj vo vzťahoch s Ruskom a EÚ!

na snímke Alexej Navaľnyj