ilustračná fotka /zdroj :facebook Branislav G.
ilustračná fotka /zdroj :facebook Branislav G.

Otvorenie škôl má byť spojené s pravidelným pretestovávaním žiakov a rodičov.

Bratislava 26.11.2020 – Premiér Matovič oznámil, že deti by sa do škôl mohli vrátiť už 7.12. Má to však ako vždy svoje zásadné ,,ale!“ Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) dostal od ústredného krízového štábu úlohu prísť do pondelka (30. 11.) s riešením, ako školy otvoriť. Má to byť spojené s pravidelným pretestovávaním žiakov a rodičov. Po stredajšom rokovaní štábu o tom informoval predseda vlády Igor Matovič (OĽANO).

„Bude na ministrovi školstva v spolupráci s vedením Únie miest Slovenska a Združením miest a obcí Slovenska, teda samosprávami a zriaďovateľmi, aby prišli s konkrétnym plánom pravidelného pretestovania žiakov a ich rodičov tak, aby sme deti mohli prezenčne pustiť do škôl čím skôr,“ povedal Matovič. Premiér chce, aby systém následne mohol fungovať aj v ďalších mesiacoch. 

„Takýto systém komunitného testovania, kde si škola ako komunita zabezpečuje odberné miesto, je udržateľný systém, ktorý nám dovolí prežiť aj ťažkú zimu, ktorá nás čaká, tak, aby sme deťom neupierali vzdelanie,“ skonštatoval premiér. Aby nedošlo k ohrozeniu rodín žiakov, považuje pravidelné pretestovávanie za veľmi dôležité.

Na podrobnosti riešenia si podľa premiéra treba počkať na ministra školstva. Prvotná idea bola podľa neho taká, že by školy v najrizikovejších regiónoch raz za týždeň zabezpečili otestovanie žiakov, rodičov a svojich zamestnancov. V stredne rizikových regiónoch by sa testovalo napríklad každé dva týždne a v najmenej rizikových raz za tri týždne. „Ale počkajme si na ministra školstva, kým príde s odpoveďou, či je to schopný zabezpečiť,“ poznamenal Matovič.

Pripustil, že v školách by sa mohlo využívať PCR testovanie, keď sa vzorka odoberá kloktaním. Ak by sa objavila v triede pozitívna vzorka, všetci by sa ešte pretestovali antigénovými testami.

Ľudia na sociálnych sieťach priam zúria a je dosť pravdepodobné, že ak to takto pôjde ďalej, zrejme to môže byť pre premiéra aj jeho posledná ,,domáca úloha“ v pozícii premiéra, pretože ľudia už prestávajú mať pochopenie s touto vládou a začínajú svoju nespokojnosť aj zásadne prejavovať.