ilustračná fotka/ zdroj facebook Igor M.
ilustračná fotka/ zdroj facebook Igor M.

Premiér pripustil, že testovať sa v druhom kole nemusí v každom okrese, na vláde zvažujú aj túto variantu.

Bratislava 01.11.2020 – Premiér Igor Matovič (OĽANO) na tlačovej konferencii v obci Hrubá Borša v okrese Senec vyhlásil, že v žiadnom prípade sa nebude zvažovať zrušenie zákazu vychádzania. Návrh prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá žiadala prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, označil za nemiestny!

Zrušením zákazu vychádzania by sa podľa Matoviča zrušil akýkoľvek zmysel projektu celoplošného testovania. Dodal, že z postoja prezidentky bol veľmi sklamaný. „Očakával som, že v tej najťažšej chvíli ako vrchný veliteľ ozbrojených síl pomôže vojakom zrealizovať tento projekt, a, bohužiaľ, opak sa stal pravdou. Necítil som zásadnú potrebu komunikovať s pani prezidentkou, moja odpoveď voči včerajšej výzve pani prezidentky je úspech, ktorý dnes všetci spoločne zažívame,“ skonštatoval.

Premiér naznačil čo by mohlo Slovákov čakať budúci týždeň.

„Musíme sa pozrieť na výsledky. Môže sa stať, že v niektorých okresoch bude pozitivita taká nízka, že by teoreticky nemuselo mať zmysel druhé pretestovanie, ale zatiaľ to berme tak, že všade druhé kolo bude a teoreticky z toho vypadne niekoľko okresov s extrémne dobrými číslami,“ vysvetlil Matovič. Čo nás to bude stáť premiér nekonkretizoval. Premiér si myslí, že účet za prvé a druhé kolo testovania bude približne toľko ako jeden deň tvrdého lockdownu. Pripomenul, že všetko nie je o peniazoch, prvoradé je podľa neho zdravie ľudí.

Iba pripomíname, že plošného testovania sú zapojené tisícky ľudí. Podľa ministra Naďa, nasadených je viac ako 40.000 ľudí po celom Slovensku, z toho vyše 6000 vojakov, 5000 policajtov, 113 hasičov a takmer 15.000 zdravotníkov. Súčasťou operácie je tiež takmer 10.000 administratívnych pracovníkov, 250 príslušníkov finančnej správy, ako aj približne 4000 dobrovoľníkov. Počas prvého dňa testovania pomáhalo aj 33 príslušníkov ozbrojených síl z Rakúska a 200 zdravotníkov z Maďarska.

Koľko bude celkový účet za plošné testovanie a či pomer cena, reálne zistenia nakazených a prípadný efekt naozaj stály za tak rozsiahlu akciu, zistíme už čoskoro.