ilustračná fotka
ilustračná fotka

Matovič potiahol eso a jeho koaliční kolegovia môžu zrejme iba zložiť karty…

Bratislava 21.3.2021 – Verejnosť čakala a dočkala sa. Vládna kríza sa začína rozuzlovať. Premiér svojim vyhlásením dnes absolútne zamiešal karty a nakoniec to môže dopadnúť ešte rôzne! Predseda vlády Igor Matovič informoval verejnosť, že je ochotný odstúpiť zo svojej funkcie a pôsobiť ďalej vo vláde ako jej člen. Podmienkou je však odchod ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), Márie Kolíkovej (Za ľudí) z postu ministerky spravodlivosti a Juraja Šeligu (Za ľudí) z funkcie podpredsedu Národnej rady SR. Uviedol to v dnešnom spoločnom vyhlásení hnutia OĽaNO.

„Pre upokojenie situácie počas rokovaní vlády považujeme za absolútne nevyhnutný odchod Richarda Sulíka (SaS) z vlády,“ povedal Igor Matovič.

Oznámil zároveň ďalšie požiadavky, ktorými podmieňuje svoj odchod z postu šéfa exekutívy. V prípade nástupcu Kolíkovej požaduje „skúseného odborníka, ktorý nemá politické previazanie na vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho“.

Podmienkou je tiež odstúpenie predsedníčky zdravotníckeho výboru NR SR Jany Bittó Cigánikovej (SaS). Požiadavkou zo strany OĽANO je aj nové prerozdelenie ministerských postov, a to striktne na základe výsledkov volieb. „SaS sa teda vzdá jedného z ministerstiev, ktoré jej hnutie OĽANO po voľbách prepustilo na svoj úkor,“ objasnil Matovič.

„Ak koaliční partneri naplnia záväzky, ktoré verejne deklarovali a z ktorých vychádzajú naše požiadavky, som ochotný odstúpiť z pozície predsedu vlády SR a pôsobiť v nej ako jej člen,“ zdôraznil Matovič.

Či tieto podmienky príjmu jeho koaliční partneri, ukážu nasledujúce dni. Dá sa zrejme očakávať, že strana SaS bude mať značný problém so splnením požiadaviek Igora Matoviča a celý spor nemusí skončiť tak rýchlo.